| Lowtan a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare care putin ma framanta si as dori un sfat. Am avut un contact sexual cu iubita mea, protejat cu prezervativ. La un moment dat penisul a iesit din starea de erectie putin. Apoi am continuat actul sexual. Dupa scurt timp am observat ca sa scurs putin lichid preejeculator din interiorul prezervativului din cauza ca anterior penisul putin a iesit din erectie. In timpul actului eu nu introduceam penisul pana la capat, lichidul preejeculator s-a scurs pe mine mai jos de penis. Am depistat repede ca s-a scurs, dar totusi ma intreb daca ar fi posibil sa o atins cumva pe ea si daca da e posibil sa ramana insarcinata? Actul sexual a fost facut inainte cu 3 zile de la menstruatie, adica menstruatia ar trebui sa se inceapa peste 3 zile, adica ea se afla la momentul dat intr-o fertilitate scazuta. Putem lua si pastila de a doua zi dar nu stiu daca e precis necesar, astfel am nevoie de un raspuns clar. Mersi.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ati fi mai fericiti daca pe viitor ati face sex doar dupa casatorie.Pastilele de dupa sunt un mare pacat, pot omori un copil cu suflet etern, care de la conceptie in ochii Creatorului are aceeasi valoare ca un copil nascut deja.Pe langa faptul ca te deregleaza hormonal major. Dupa casatorie o sarcina neprogramata nu e o asa de mare catastrofa.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mai are 3 zile pana ii vine menstruatia, NU este in perioada fertila si sa nu ia inutil pastila de a doau zi, ca aia este mult prea rea, ca sa-si nenororceasca sanatatea!
Data viitoare cand penisul nu mai este erect, opreste-te si fa o puaza, iar cand reincepeti, pune prezervativ nou.

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual fiind in perioada nefertila, nu se pune problema unei sarcini nedorita

| Lowtan explică (pentru Emilian65):

Mersi dar nu m-ai ajutat cu nimic

| Niculescu_Nicoleta_1969 a răspuns:

Nu v-a rămâne însărcinată. Perioada de fertilizare este de la a-11 zi de la menstruație.