| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca faci sex ( cand nu ai ramas insarcinata) iti intarzie ciclul menstrual?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uneori, fetele care isi incep viata sexuala prea devreme, sufera dereglari mai mult sau mai putin severe ale menstruatiei, determinate de agresiunea pe care o resimte organismul. Unele chiar au nevoie de tratament pentru a depasi aceasta dereglare care poate avea urmari indelungate.
Altfel, daca iti incepi viata sexuala la o varsta normala, cand esti pregatita atat fizic cat si psihic, viata sexuala nu iti influenteaza ritmicitatea menstruatiilor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fals. Cine râde de tine?
Când ai un ciclu menstraul fie el regulat sau nu, trebuie să te protejezi pentru a preveni o sarcină. Prezervativul este cel mai la îndemână.
Ciclul menstrual poate fi dereglat pe fond hormonal, răceală, prezența unui chist, medicație, vârstă, boală.
Pa, pa.

| Malvina24 a răspuns:

Nu este adevarat!

| ////////////// a răspuns:

Depinde cum tii organismul si cit de des faci dragoste, intirzie atunci cind faci dragoste aproape cind iti vine ciclul.