| Iubibila01 a întrebat:

am 17 ani si am o problema. Imi tot intarzie ciclul menstrual (insarcinata nu am cum sa fiu, nu am facut sex). ce pot face pentru reglarea lui, sau sa-mi vina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deja la varsta ta ar trebui ca menstruatiile sa fie regulate. Iti trebuie o ecogravie pelvina (uter si ovare) si apoi un consult endocrinologic. Vei gasi cauza si o vei tratat corect

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți bea ceai "etern feminin", ajută la reglarea menstrei.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic nu e normal e o dereglare!

| IloveME a răspuns:

O programare la ginecolog ti-ar face bine!
Menstruatia normal vine de la 23-28zile si se numara din prima zi a menstruatiei!
Ai 17ani si banuiesc ca 4de cand ai menstruatia, in tot acest timp ar fi trebuit sa se regleze! deci consulta un ginecolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vorbim de o tulburare hormonală aici.
Du-te la medic şi-ţi faci un ecograf pelvian.
Pentru reglarea/declanșarea acestuia, îți recomand ceaiul de crețișoară.
Te pup!

| Manuellllaa a răspuns:

Serios? Ai 17 ani?
Ar trebuii sa stii ca nu ai cum fetito sa faci sa-ti reglezi ciclul.Cicrul se regleaza in timp, nu te trezesti tu si spui"vreau sa am ciclu regulat".
Daca iti intarzie 1 sapt e normal nu trebuie sa te sperii, si mie imi intarzie, altora le intarzie 2 saptamani.
Daca trebuie sa-ti vina azi si nu ti-a venit, fai exercitii, ridica ceva greu, fa`i efort si o sa grabesti...asa procedez eu si are efect.Mai mult de atat nu se poate face.

Pa, pa.

| alexa1808 a răspuns (pentru Manuellllaa):

Draga mea, se pare ca tu nu stii nimic despre chestia asta. Bineinteles ca ai CUM sa-ti regulezi menstruatia, ducandu-te la un ginecolog, si nu este asa de normal cum crezi tu sa-ti intarzie asa; iar faza cu fa efort sa-ti vina TOTAL GRESIT! Sa nu faci asa ceva, ca inrautatesti situatiahappy

| RoxanaCC a răspuns:

Ar mai fi o solutie sa iei anticonceptionale 2-3 luni (yasmin ar fi cel mai indicate) dar tot asa dupa un control si niste analize la ginecolog ca sa vezi daca ti se potrivesc si gata. O sa ti se regleze de la anticonceptionale si o sa iti vina in fiecare luna cam in aceeasi zi

| HtmL1998 a răspuns:

Baga un dop laughing