| nymphomaniac a întrebat:

E adevarat ca tratamentul cu anticonceptionale este cea mai eficienta metoda contraceptiva? Cate sanse sunt ca sa apara sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Garantia contraceptiva este in toate cazurile de peste 99, 3%-99, 7%. Teoretic, se apreciaza ca prin administrare exacta cu respectarea indicatiilor prezentate in prospect, eficienta metodei se apropie de 100%. Atunci cand sunt folosite corect si se administreaza zilnic la aceeasi ora, metoda are o eficienta de 99, 7%, ceea ce inseamna circa 3 sarcin la 1000 de utilizatoare pe parcursul unui an. Riscul de sarcina poate sa apara doar atunci cand femeia incepe o noua folie/blister de pilule cu intarziere de 1-3 zile sau uita sa-si administreze 1 sau maxim 2 pastile atunci cand incepe sau termina folia de AC. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea INELULUI intavaginal cu emisie continua de hormoni de 24/24, creste gradul de protectie fiindca dispare riscul de a uita/omite administrarea unei pastile la un moment dat si de asemenea dispare stresul de a potrivi mereu soneria ceasului sa sune la ora fixa. Prin folosirea inelului intravaginal Nuva Ring cu emitere continua de hormoni, gradul de protectie real atinge valoarea apropiata de 100%. In cei 16 ani de la lansarea pe piata nu s-au semnalat efecte adverse notabile in nicio tara din lume.