| alex123 a întrebat:

E bine sa folosesti prezervativ cand faci sex?

Răspuns Câştigător
| alexalghisi a răspuns:

Da

22 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sigur, e foarte indicat.

| JustMeFlory a răspuns:

Bineinteles! este cel mai indicat! protectia trebuie sa existe la fiecare act sexual!

| LoryM22 a răspuns:

Normal, cred ca este singura metoda contraceptiva care nu-ti afecteaza organismul.

| Mo a răspuns:

Bineinteles ca e bine sa folosesti prezervativul!

| catalina_2916 a răspuns:

Normal k e bine... t protejezi de bolile ce se transmit sexual, ca hiv/k femeie nu ramai gravida... e un lucru f bun sa folosesti prezervativul...

| dulshe a răspuns:

Foarte bine! Doar nu vrei sa te trezesti cu un copil in bratelaughing

| iiirrriiisss a răspuns:

Prezervativul: avatantaje si dezavantaje:

Cat de eficient este?
Depinde de varsta "purtatorului", de frecventa cu care face sex si, nu in ultimul rand, de corectitudinea cu care foloseste "caciulita". Daca este ultilizat ca la carte, prezervativul este eficient in 98% dintre cazuri.

Cand nu este eficient?
Sperma poate ajunge in vagin in timpul contactului sexual, chiar si daca se foloseste prezervativ. "Nenorocirea" se poate intampla daca:
1. Penisul ajunge in preajma vaginului inainte sa fie aplicat.
2. Prezervativul aluneca sau se rupe (atentie la bijuterii si la unghii in momentul aplicarii)
3. Se folosesc lubrifianti pe baza de ulei.

Care sunt avantajele prezervativului?
1. Spre deosebire de pilule, prezervativul este folosit strict in momentul actului sexual.
2. Protejeaza ambii parteneri de BTS (boli cu transmitere sexuala), inclusiv de temutul virus HIV.
3. In general, nu exista efecte secundare, foarte putine persoane sunt alergice la latex.
4. Beneficiaza de diferite forme si marimi, pentru a se potrivi "dimensiunilor" oricarui barbat.

Care sunt dezavantajele?
1. Operatiunea de "imbracare" a penisului poate intrerupe pasiunea, ritmul sexului.
2. Se poate intampla ca prezervativul sa "scape" sau sa se rupa.
3. Scoaterea prezervativului trebuie facuta imediat dupa ejaculare si cu foarte multa atentie, pentru ca nicio picatura de sperma sa nu scape.

Sper sa te ajute! Bye!

| adi a răspuns:

E bine, din mai multe motive:
1 - nu ei boli daca nu cunosti partenera
2 - nu o lasi insarcinata
3 - daca esti virgin ramai tot virgin laughing
4 - prezervativul are deja lubrifiant, deci nu mai e necesar sa mai cumperi tu, decat daca vrei neaparat.
5 - daca prezervativul are si striatii, partenera se va simti mai bine big grin

Răspuns utilizator avertizat
| geo1 a răspuns:

Prezervativul -cel mai sigur contraceptiv; depinde de cata incredere ai in persoana respectiva. eu, totusi, zic ca DA. E sigur si pentru tine, si pentru ea. AI GRIJA LA MARIME!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu cine faci sex, si cata incredere ai in persoana respectiva, daca e doar o amica puneti 3 unu peste altu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu... vezi sa nu iei vreo boala, ferestete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU... daca vrei sa ai urmasi cu ocazia lui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezavantaje ca nu folosesti sunt destule: ai putea sa iei niste latairolling on the floor sau mai stiu eu ce boli sau ciuperci. asa ca mai bine foloseste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca nu poti sa rami insarcinata folosete l si pentru sa nu iei boala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e bine sa folosesti prezervativ ca sa nu ramana pers respectiva insarcinata si nu o sa iei nici boli grave...happyasa ca sa folosesti daca faci asa cevalaughinglaughinghappyhappy:p:ptongue:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezervativul este un mod de a te proteja sa nu devi tatic prea devreme. Dar exista riscul ca el sa se spararga in timpul actului sexual sau sa alunece de pe penis.Ar trebui sa te documentezi inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| PetruZMihai a răspuns:

Da și nu
Da:nu iei boli, nu rămâne ia însărcinată
Nu: E ca cola 0 e ok dar nu te simți așa de bine

| kiti a răspuns:

Da este bn..deoparece e protejaza de boli si de o sarcina nedoritawinking

| gherghin a răspuns:

Da daca nu vrei sa lasi pers.respectiva insarcinata