| Marius22222222222 a întrebat:

E ceva ciudat daca nu ma masturbez de 4 luni?

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Altii se masturbeaza de 20 de ani. Unii se excita mai bine cand se masturbeaza decat la un act sexual.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitări, ai scăpat de o dependenta care ruinează viata multora.

| doctorandus a răspuns:

Use it or lose it.

| dullcat a răspuns:

Nu.Ciudat e ca la varsta asta sa intrebi pe un site predominant pentru adolescenti daca e ciudat. Dupa 30 de ani ar trebui sa iti respecti propriile decizii in privinta acestor obiceiuri si sa fii sigur ca asa e cel mai bine pentru tine.

| Marius22222222222 explică (pentru dullcat):

Am cerut pareri nu am omorat

| dullcat a răspuns (pentru Marius22222222222):

Bine, nu te supara.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| LordCristobal a răspuns:

Nu,e si sanatos.

| carevaescu a răspuns:

În sine, nu e ciudat deloc. Sunt foarte multe culturi care nu aprobă fenomenul - spun asta ca să normalizez cumva decizia ta, să nu simți că e ceva ciudat în asta.

Bineînțeles, totul depinde de cauza care te a dus să eviți actul. Dacă eu o traumă, o boală, unde dereglaj hormonal, etc, poate ar trebui să rezolvi cumva - cauza nu actul.

Te mai las cu o idee. Dacă stai și te gândești la întregul fenomen de masturbare și tot ceea ce implică, cel mai probabil este dăunător pe termen lung.

| ALM2000RO a răspuns:

Nu, e perfect normal.
Cat timp nu te afecteaza psihic si deci nu suferi gandindu-te obsesiv la asta.
Si atat timp cat nu ai foarte des vise umede sau starea de agitatie, tremur si eventual tensiune resimtita in organism la nivelul testiculelor.
Oricum, felicitari, 4 luni e foarte mult si extrem de putina lume rezista atat.
Important e ca tu sa fii impacat cu decizia asta.
Ca atunci se poate trai si fara laba.
Eu de ex nu m-am mai masturbat deloc de aproape 2 luni jumate si nici nu o voi mai face-o, fiindca demult nu mai simteam placere si o faceam mecanic, din obisnuinta si in mare sila in tot anul acesta, pana m-am lasat in septembrie.
Dar eu pot trai in continuare fara. Si mai ales fara sex, dragoste si relatii - fiind virgin, asexual + aromantic la cei 23 de ani ai mei. ☺

| yamilangura a răspuns:

Castigi la noiembrie fara nuca!

| bulan6marian9 a răspuns:

Bv mane tu faci nnn de 4 luni keep up the good work