| DomnulMuratura99 a întrebat:

E normal sa am niste punctulete albe mici in jurul santului de la capul penisului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca intrebarea ta se refera la asa numitele papule perlate peniene, (PPP) care uneori in cazul unor barbati, pot sa afecteze penisul lor. In privinta afectiuni destul de suparatoare, trebuie sa cunosti urmatoarele aspect si informatii. Originea lor precisa nu este pe deplin cunoscuta si din acest motiv se presupune ca ar fi de fapt niste cosuri mici cu continut de sebum, care au o forma de cupola/domuri si de obicei sunt situate pe coroana glandului penian sau pe in zona santul balanopreputial existent intre glandul si trunchiul penisului. De obicei aceste mici papule sunt situate pe suprafata glandului penian in una sau mai multe randuri sau in grupuri cu suprafata ca extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau cea a aparitiei lor este destul de incerta dar se considera ca d.p.d.v. medical papulele peniene reprezinta o varianta anatomica similara cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale sau a lipsei de igiena. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase si nici contagioase, in comparatie cu negii sau verucile genitale cu care uneori sunt asemanatoare. De asemenea aceste papule nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca practic papule nu provoaca nici un simptom neplacut/nefast, totusi pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza cu adevarat este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca papulele sunt inofensive, rezulta ca nu devine necesara sau obligatorie indepartarea lor cu orice pret, insa atunci cand pacientul este mult prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi :
-- metoda de eliminare cu dioxid de carbon vaporizat,
-- cu laser sau micro ori electrochirurgie cu care pot fi distruse,
insa in urma unor astfel de interventii chirurgicale deseori pot sa ramana anumite cicatrici/urme definitive pe suprafata fina a glandului penin. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se numesc papule perlate peniene, si au 95% din barbati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este normal,
nu se stie de la ce apar, dar medicina spune ca intre 15 si 50% din barbati le au

| dutihatz a răspuns:

Lmao nu