| kitra97 a întrebat:

E normal să fiu deprimat tot timpul deoarece am 21 de ani si nu am o relatie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal!
De situatia in care esti, esti singur responsabil, pentru ca sunt mii de fete libere pe strada, peste tot, doar ca trebuie sa iesi afara sa le cunsoti, nu sa stai in casa toata ziua, jucandu-te joculete pe computer, ca un pustan de 13-14 ani.
Vrei relatie cu fete, fa ceva pentru asta, ca nu-i nimeni vinovat de sitatia in care te complaci.
Ar trebuii sa fii constient ca relatiile virtuale, raman doar virtuale.
Daca vrei o relatie reala, trebuie sa iesi din casa si sa cauti, asa cum fac toti oamenii normali si sanatosi si va dispare si depresia.

| kitra97 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspuns. Apreciez că ai observat că am o mică/mare depresie... Și da ai dreptate. Stau foarte mult in casă. Rar ies afară. Mulțumesc mult pentru răspuns

| Violleta2022 a răspuns (pentru kitra97):

Depresia este cauzata de lipsa somnului de noapte, care iti priveaza corpul de producerea doi hormoni, vitali bunei functionari a creierului, corpului si a fericiri.
Cand corpul nu primeste serotonina si malatonina, in timp, duce la probleme grave neurologice, care incep cu ameteli, dureri de cap, migrene, stari de voma si de rau, anxietate, depresie, paranoia, schizifrenie samd.
Ci doi hormoni (serotonina si melatonina) sunt produsi NUMAI cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Citeste pe net ce se intampla cand iti privezi corpul de somnul de noapte, cand serotonina nu se mai produce samd.

13 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

E o conceptie atat de gresita ce spui tu, chiar crezi ca o relatie te face fericit? Asa eram si eu, probleme acasa, probleme la munca, la prima mea relatie am cunoscut tipa respectiva la munca, dupa ce ne-am cuplat ce crezi? Totul era bine cand eram cu ea, dupa ce nu mai eram, cand fiecare se ducea acasa la el, eram acelasi tip nefericit, ma bazam pe ea sa fie reponsabila de fericirea mea. Si asta e cea mai mare greseala care o poti face, sa incerci sa iti pui fericirea in cineva, stii ca atunci cand acel cineva pleaca, pleaca cu fericirea ta cu tot si ramai tot la fel de deprimat? Inainte sa intrii intr-o relatie, trebuie sa fii fericit singur, nu o relatie iti aduce fericirea, daca intrii deprimat intr-o relatie, o sa fii dependent de acea relatie, si daca o sa se sfarseasca, o sa simti ca ai cazut direct in iad. Deci fii foarte atent ce faci, invata sa fii fericit singur, si sa nu mai vezi o relatie ca pe singura solutie, nu e nici macar una din solutii, cel mai fericit devii investind in tine, citeste, fa sport, mananca sanatos, fa ce iti place, n-ai nevoie de asemenea ganduri.

| kitra97 explică (pentru MarianWLF):

Iți mulțumesc pentru acest răspuns. Chiar ai dreptate. Am oferit deja fundă unui răspuns... Merita-i tu acea fundă... Mulțumesc mult pentru răspuns. Ești un geniu

| MarianWLF a răspuns (pentru kitra97):

Nu imi pasa de funde stai linistit, ma bucur ca te-am ajutat, de asta ies multi cu depresie din relatie, ideea proasta ca partenerul e responsabil de fericirea ta, nu e asa. Culmea, cand am incetat sa ma gandesc la relatii, si sa ma concentrez pe mine, atunci au aparut fetele, fa la fel, adica o iei logic, te deprima gandurile astea? "Da", atunci ce mai cauta in capul tau? laughing E ca si cum te intepi cu un ac si te doare, doar tu te poti oprii din a te intepa singur, nu are sens sa te ranesti singur. Zic sa faci ce iti place, deoarece nici mama nici tata nu te cunosc cum te cunosti tu, ofera-ti tot ce poti tu mai bun.

| RAY a răspuns:

Da e dramatic, nu esti catelusul unei fete sad

| Plato a răspuns:

Nu, nu e normal. Sunt atatea lucruri de facut in viata, nu totul sta in relatie. Aia vine la momentul ei.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e normal, nu totul consta în a avea relație. O sa ai timp și de relație, trebuie sa ieși, sa cunoști oameni noi

| Goete a răspuns:

As spune mai degraba ca este normal sa nu ai o relatie deoarece esti deprimat tot timpul.
E un cerc vicios din care doar tu te poti scoate. Persoanele bine dispuse sunt mult mai atractivewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti face griji, gasesti tu o fatã si nu mai esti deprimat, dar o sa se desparta de tine si tot asa o sa fie, doar ca cu multe lacrimi si femeie e curve, nu tu ai probleme.

| Stropdeploaie a răspuns:

Nu este normal! Decat sa stai sa ti plangi de mila. mai bine incearca sa ti faci o relatie! Fete sunt la tot pasul!

succes!

| Jeonghyeo a răspuns:

Degeaba zic astia aici ca sa iesi pe nu stiu unde ca sa faci ce nu vrei. Fa ce iti place si ce te caracterizeaza, nu incerca sa ti alterezi personalitatea pentru sexul opus, o relatie va veni de unde nu te astepti si daca va veni in timp ce esti tu insuti va fi mult mai benefica decat una fortata, cautata in care va trebui sa te prefaci ca esti ce nu esti. Bafta oricum!

Răspuns utilizator avertizat