| dRsClaud a întrebat:

E pacat sa te masturbezi? Deci vreau sa zic daca pacatuiesti cand faci un astfel de lucru.Atat la baieti cat si la fete.

Răspuns Câştigător
| sysy13498 a răspuns:

Depinde pei daca vrei poti s-o faci de cateva ori din curiozitate daca esti mic daca esti baiat si ai peste 14-15 iti pot spune ca poti s-o faci de 3 ori pe saptama dar ai grija din exces de masturbare poti ramane ipotent... din punct de vedere religios este un pacat foarte mare... eu ti-am zis parerea mea fundita

8 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Pai crestinismul considera masturbarea un pacat.
Conform Bibliei. Despre personajul biblic Onan (vezi aici despre el: http://ro.wikipedia.org/wiki/Masturbare) se spune ca "si-a varsat samanta pe jos" (banuiesc ca stii la ce se refera). Iar asta nu era in voia lui Dumnezeu.
Dar oricum multi oameni sustin ca ceea ce a facut Onan nu are legatura cu Masturbarea.

| Johnny_3797 a răspuns:

Depinde daca esti religios sau nu.Nu este pacat dar ceva normal (doar pina la o anumita virsta).Asa daca ne gindim religios si dupa istorie este un pacat si nu se intilneste de catre biserica.Dar stiintific e normal ca datorita masturbarii se reinoieste spermatozoizii dar la fata devine mai calma si mai relaxata happy

Răspuns utilizator avertizat
| 2dmv a răspuns:

E pacat daca nu pui suflet mare in treaba pe care o faci. Daca pui suflet si pasiune, totul e perfect si divin.Bagai mare si fir intins! laughinglaughing Dai in cap, loveste-o bine! laughinglaughinglaughinglaughing

| DmnProfesoara a răspuns:

Acesta este un caz in care se "ciondanesc" stiinta cu credinta.Doctorii,medicii,cercetorii spun ca masturbarea nu-i pacat, deoarece atunci cand te masturbezi scapi de frustarea dobandita pana atunci.Intr-un cuvant te descarci de stres, probleme etc.
Din punct de vedere religios este un pacat.sad Deoarece masturbarea da catre sex.Sexul trebuie sa fie facut numai intre o fata si un baiat,si dupa ce s-au casatorit religios (asta daca nu vrei,iarasi,sa pactuiesti). Mustarbarea ti-o faci singur, practiclaughing).Si este un pacat, chiar daca esti fata chiar daca esti baiat.
Acuma depinde pe cine vrei sa crezi pe cei cu religie sau pe cei cu cartelaughing

| iuby a răspuns:

Nu este pacat daca tu te simti bine!

| Moonster a răspuns:

Nu e pacat deloc fa ce vrei u, succes

| papushikadulcee a răspuns:

Din punctul meu de vedere este pacat pentru ca asta inseamna si "desfranare" iar asta incalca 1 din cele 10 porunci.