| Ramona45 a întrebat:

E păcat sa te masturbezi? Vreau păreri!

9 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Vorba aia: daca era pacat Dumnezeu ne facea cu mainile mai mici ( era ceva de genul). Din punct de vedere religios este un pacat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de astazi, cand subiectele despre viata intima sunt din ce in ce mai des intalnite, masturbarea continua sa fie un subiect interzis, tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena sau rusine fiindca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce întrebari legate de masturabare, de genul: „Este bine sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?", trezesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa cu toate aceste diferende, sau parerile diferite privind masturbarea, pentru o analiza obiectiva trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si medicale. Daca ne ghidam dupa rezultatele cercetarilor stiintifice, a experimentelor medicale, a studiilor psihologice si psihoterapeutice si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate cat se poate de normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Tot pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii atunci cand este in lipsa unui partener sau in cazurile in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si anumite fantezii sexuale mai complexe. Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze endorfine, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor :)) ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatoarele materiale (nu le gasesti in biblie) Multa sanatate! : https://:///......asturbarii precum si : http://www. click.ro/......asturbarii

| mentholinks a răspuns:

Intreaba-l pe Dumnezeu. Zii sa-ti dea un semn ceva daca e pacat fiindca nimeni nu stie cu exactitate.

| Elena9328 a răspuns:

Foarte mare păcat. Vine doamne, doamne si ti taie moștenitorii =]]]]

| Seba2013 a răspuns:

Da este pacat, pentru ca este fictiune mentala, nu este ceva adevarat.
Ce se intampla, incerc sa iti fac o idee pentru ca lucrurile acestea sunt un pic mai greu de explicat.
In primul rand este ceva extramental(nu intramental), sunt vise, nu este realitate, incluzi tertiarul(Dumnezeu interzice tertiarul), colectivismul care te deschide la multiplicitate, la universalism, idealism, empirism, conductism si astfel toata painea o sa ti se para dulce asa cum spune in biblie.
Semeni vant si vei secera furtuna, asa cum spune Osea 8:14
Cand ajungi sa seceri furtuna nu mai ai libertate, pentru ca tot timpul vei fi conditionata de acest determinism. Dorinta insatiabila de la hipersexualitate, asta este destinatia. Spun insatiabila pentru ca in Mica 6:14 spune ca vei manca dar nu te vei satura. Este asa ca si cum ai vrea sa umpli o sticla sparta cu apa.
Dumnezeu spune sa nu iubim lumea, materialismul, pentru ca stie ca daca facem lucrul acesta o sa ne stapaneasca obiectivismul, ne scurgem in materialism.
Intre subiect si obiect este o dezbatere iar teologia(Dumnezeu) este de partea subiectivismului. Trebuie sa reducuctionam fenomenologia pentru ca ea ne ia libertatea.
Trebuie sa ne purificam de iubirea de lume doar asa ajungem sa practicam roadele spiritului.
Ti-am dat idei, ca sa le aprofundezi depinde de tine, eu pot sa le explic mai clar, dar ca asta imi ia ceva timp, eu nu pot momentan.
Trebuie sa accepti acest fenomen sexual, in cadrul particularismului, nominalismului, realismului(in cazul masturbarii), asa nu incepi sa o iei razna.
Nu vreau sa intru in dezbatere deocamdata cu ceilalti, ma intereseaza strict persoana ta, iar daca nu intelegi toate ideile, nu ii nimic, macar sa iti faci o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pacat decat alte pacate laughing))
Stai linistita.

| aneliram a răspuns:

Daca ne luam dupa religie noastra, da e pacat, daca ne uitam la * vecini* e permis daca prin aceasta metoda se evita un pacat mai mare.

| doctorandus a răspuns (pentru aneliram):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

| MateiT a răspuns:

Nu, nu e pacat sa te masturbezi insa e bine sa ai grija cum o faci, cand cat de des, ce iti imaginezi, cu ce intentie o faci so o multime de alti factori care determina cat de bine sau putin bine, sau rau este sa faci asta
Dumnezeu nu pedepseste ci este infinit mai iubitor, intelegator si iertator decat ne putem noi imagina si este capabil sa inteleaga de ce Ramona vrea sa aiba un orgasm desi nu si-a gasit inca sufletul pereche. De asemenea Dumnezeu nu este barbat de si i se spune El...
Este mai bine sa iti dezvolti latura sexuala cu cineva dar mai intai trebuie sa fii singura si sa iti intelegi propria sexualitate foarte bine si sa explorezi pe cont propriu aceasta latura a fiintei tale
Oamenii sunt fiinte sexuale. Energia sexuala este energie creatoare si de aceea este bine ca anumiti oameni cu o anumita gandire sa nu impuna credinta lor asupra altora indiferent cat ar fi de pasionati de punctul lor de vedere. Ma refer bineinteles la oamenii care se denumesc credinciosi desi interfereaza cu liberul arbitru al oamenilor intr-un mod invaziv, lucru pe care nici Dumnezeu nu il face
Spun toate astea in ideea ca ai pus intrebares, folosind cuvantul 'pacat', dintr-un punct de vedere religios
E 'pacat' sa folosesti placerea pentru a fugi de probleme in loc sa o folosesti in scop constructiv si creator
Sper ca am ajutat
Sa ai o seara placuta : )