| dianaeu a întrebat:

De cate ori e bine sa te masturbezi (Sanatos), atat la fete cat si la baieti? :*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa te masturbezi moderat, la varsta maturizarii sexuale (adica intre 15-16 ani si 18-20), nu mai des de 1- 2 ori pe saptamana.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu prea des pentru ca atunci o sa ai probleme de erectie si ejaculare precoce cand o vei face real sau la fete frigiditate poate sau imposibilitatea de a ajunge la orgasm in conditii de sex normal sau nu va fi asa intens orgasmul deci in orice caz vor fi probleme de comportament sexual la ambii parteneri eu am auzit cazuri ca nu mai simteau mare lucru cand faceau sex normal pentru.ca psihicul lor era setat pe automat pe placerea provocata altfel, nu stiu ce sa zic dar mai mult de 2ori pe saptamana.nu recomand ideea cu masturbarea mai bine sex normal de 3-4ori pe saptamana. tu alegi dar, apoi sa nu te plangi cand vei avea parte de sex normal ca nu functioneaza bine si va dura pana reglezi din nou totul, dar nu recomand nici abstinenta indelungata pentru ca poate si asta deregla hormonal si fetele si baietii mai ales fetele destul de rau isi dau peste cap aproape tot organismul din punct de vedere hormonal, sexul trebuie sa aiba un ritm o periodicitate, o normalitate, face parte din viata noastra si nu trebuie sa lipseasca sau sa se abuzeze de el, atunci cand normele se respecta si organismul nostru functioneaza normal din toate punctele de vedere, deci nu e o gluma sau doar o placere si sexul asta e ceva necesar si important pentru organismul fiecaruia.deci ai grija de toate astea happyok.

| costymaximus a răspuns:

Dar de ce e nevoie sa te masturbezi, cind poti sa faci sex pe bune?

| AnuelAA a răspuns (pentru costymaximus):

Oare deceeeeeeeeeeeee iaaaaaaahoooo(mario)

| User a răspuns:

De ce intrebi? Vrei sa incerci?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda cum ziceti voi dar eu o fac de 2-3 pe zi...si deocamdata nu am nicio problema... dianaeu cum zic eu eu o sa ma orpesc cam 2 saptamani si dp o sa incep 1 odata pe saptamana max 2 acum depinde si de tinewinkingun mod sanatos e urmatoru:1 odata pe saptamna si e bine sa te masturbezi deoarece scade riscu de cancer de prostata asa ca masturbati regulat

| petculilian a răspuns:

Tampeniii. masturbarea face bine la sanatate si se recomanda sa se faca decateori ai ocazia dar sa nu devina o obsesie.

| r03y a răspuns:

Pai eu ma masturbez 1 data pe zi nu stiu daca e bine

| iliecristian a răspuns:

La baieti e foarte sanatos masturbarea deoarece se inlocuiesc spermatozoizii din testicule si scade risculd e cancer la prostata! dar la fete nu stiu exact