| Florentinaaaaaaaaaaa a întrebat:

E posibil sa ai simptomele dinaintea unei menstruații si aceasta sa nu mai vina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este posibil sa apara simptome premenstruale evidente si cu toate acestea menstruatia sa nu se produca. Nu pot exista concomitent in sensul de a exista o sarcina instalata in uter si in acelasi timp sa se produca/apara si simptome premenstruale.

| vocea a răspuns:

Sindromul premenstrual poate avea o evolutie oscilanta, cu ameliorari si agravari ale simptomatologiei pe durata perioadei reproductive a femeii, iar pacienta poate inregistra inrautatirea simptomelor in apropierea perioadei de premenopauza.
Simptome fizice:

-umflarea si sensibilitatea sanilor
-retentia de lichide, balonarea, cresterea in greutate
-schimbari ale tranzitului intestinal
-acneea (cosurile)
-scurgeri ale sanilor la apasarea sanilor sau a mameloanelor (orice scurgere neprovocata de aceste manevre ar trebui sa fie evaluata de un medic)
-pofta de mancare exagerata (mai ales pentru dulciuri sau mancaruri sarate)
-schimbari ale ritmului nictemeral (al somnului)
-oboseala, lipsa de energie
-scaderea libidoului
-durerea mai ales de cap, ale sanilor, ale muschilor si articulatiilor, de spate (mai ales in regiunea inferioara imediat inaintea primei zile de ciclu menstrual).