| doardaria a întrebat:

luna trecuta pe data de 17 am avut ultimul act sexual si am folosit prezervativul ca intotdeauna, iar la 2 saptamani mi-a venit si menstruatia insa luna aceasta intarzie sa mai vina...si nici simptomele dinaintea menstruatiei nu sunt asa pronuntate cum erau inainte...am facut un test de sarcina cu vreo 2 saptamani inainte chiar daca imi venise menstruatie si a iesit negativ..sunt cam ingrijorata acum cami intarzie, e posibil sa fie o sarcina? va rog nu va bateti joc..multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca de pe 17 noiebrie nu ai mai avut contact sexual, iar testul l-ai facut dupa data de 5 decembrie, nu esti insarcinata (98% - siguranta unui test de sarcina)

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mai repeta testul de sarcina, dar nu vad vreun motiv sa fii!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai făcut testul după data de 8 decembrie ( adică la cel puţin 3 săptămâni de la actul sexual ) atunci e ok.

Totuşi, un test de sarcină TREBUIE "confirmat" de un al 2-lea test, făcut la 3 zile după primul!

Apoi, DEPINDE de aspectul menstrei pe care ai avut-o...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici" atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge atunci NU cred să fi însărcinată.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

TOTUŞI, dacă aţi VERIFICAT prezervativul DUPĂ actul sexual şi NU a fost rupt, atunci NU ar trebui să purtăm această discuţie şi nu ar trebui să te gândeşti la o eventuală sarcină.

Iar simptomele premenstruale se pot SCHIMBA, în funcţie de transformările prin care trece organismul.

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Nu e posibil sa fi insarcinata. poate esti racita, stresata sau ai un dezechilibru hormonal. Din moment ce te-ai protejat nu ai cum sa fi insarcinata.

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Ciclul menstrual poate intirzia din cauza emotiilor negative, stresului, schimbarilor hormonale, nu te ingrijora. Daca ai facut test si a iesit negativ si daca te-ai protejat, atunci nu ai motiv sa te ingrijorezi.

| danielcoman32 a răspuns:

Nu este sarcina, fii linistita