| DarkGirl a întrebat:

Este adevarat ca daca ai fost odata cununat(a) in biserica a 2 oara preotul nu te mai cununa daca esti divortat(a)?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar in confesiunea catolica. In confesiunea ortodoxa, iti citeste o dezlegare de taina cununiei anterioare si te cununa din nou.

| REDSQ a răspuns:

Ce bine ma simt ca sunt Ortodox! yeee

| ՀԷՑ a răspuns:

Da, asa este cum spune Brigaela, insa a 2`a cununie nu este "valabila", ca sa zic asa... Se spune ca doar prima se numeste cununie, pentru ca, cea de-a 2`a nu este recunoscuta in fata lui D-zeuwinking

| Esperança a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa te mai cunune inca odata.asta daca preotul respectiv cunoaste Biblia. Odata ce te-ai cununat cu cineva cu aceea persoana trebuie sa ramai. Trebuia sa deschizi ochii inainte sa te cununi.dar oricum in ziua de azi fiecare face cum il taie capul fie preot, fie enorias oh go onhee hee

| carina4amya a răspuns:

Acest lucru(de a te recasatori) este posibil la ortodoxi...in schimb l confesiunea catoilca si cea neoprotestanta nu se poate... fundita?

| annelie a răspuns:

Te cununa dar rugaciunile vor fi altfel happy