| Luana112bvz a întrebat:

Este adevărat ca după terminarea menstruației 10zile nu poți rămâne însărcinată?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Sunt 10 zile socotite din prima zi a CM. Deci iti mai raman 4-5 zile dupa CM.

| Violleta2022 a răspuns:

Este taman pe dos!
la 10 zile de la terminarea menstruatiei, esti in plina perioada fertila si poti ramane imediat insarcinata!

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul FALSA/ERONATA aceasta presupunere fiindca asa numita perioada de infertilitate RELATIVA poate sa existe sau sa lipseasca cu desavarsire, fiind in functie de LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului menstrual. Daca ciclul menstrual are lungimea de fiecare data/constant de cel mult 24 de zile, in acel caz NU va exista nici macar o singura zi infertila dupa terminarea celor 4-5 zile de menstruatie. Numarul de zile infertile dupa terminarea menstruatiei exista doar in cazul in care ciclul este mai lung de 24 de zile si ca urmare numarul zilelor infertile creste cu cate o zi in functie de cresterea lungimii ciclului menstrual. La o lungime de 25 de zile corespunde 1 zi infertila, la 26 zile : 2, la27 zile : 3, la 28 zile : 4 zile infertile si tot asa.
Pentru o informare exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, trebuie cunoscute urmatoarele aspecte, si explicatii importante de a fi cunoscute :
-- PERIOADA, adica timpul/durata numarului de zile care sunt cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a 2 menstruatii consecutive (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet. Orice
ciclu menstrual are 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
1.) -- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
2.)-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
3.) -- urmeaza a 3-a PERIOADA cea FERTILA care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA
4.) -- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual, cea in care exista posibilitatea de a se forma SARCINA este cea de a 3-a perioada, adica cea care contine cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 intervale de timp, adica in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ULTIMELE 9-10 zile care corespund celei de a 4-a perioade adica a INFERTILITATII ABSOLUTE, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in cazul ciclului menstrual REGULAT fara abateri de lungime mai mari de +/- 1 sau maxim 2 zile fata de un numar de zile precis stabilit si in mod constant respectat.
In toate cazurile si perioadele mentionate/precizate se face referire la posibilitatea de formare a sarcinii doar atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

Nu exista timp in care nu ramai insarcinata. Daca faci sex neprotejat nu conteaza ziua, durata, pozitia, tot exista riscul sa ramai insarcinata. Protectia este singura elimina aproape 100% riscul sa ramai insarcinata, adica folosirea prezervativului, anticonceptionalelor etc.

| sofisis a răspuns:

Nu e deloc adevarat

| Emma30555 a răspuns:

Se calculează 10 zile din prima zi a menstruației înainte și după, dar e o perioada cam mare și riscanta mai bine calculezi 8 zile înainte și după asta dacă ai o menstruație regulata, sa fie același număr de zile. Cum te ai exprimat tu, 10 zile după terminarea menstruație de fapt atunci ești chiar în perioada fertila.

| Goete a răspuns:

Nu e adevarat