| Miruna0909 a întrebat:

Este adevarat ca fetele de etnie roma au mult mai multă demnitate decat romancele?
Știti si voi ca la ele este traditia aia, cu camasa murdara de sange in prima noapte de dragoste, ca sa fie demonstrat ca au fost până la nuntă virgine, si nu stiu ce.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza cu cearșaful este un lucru misogin și religios ce tine primitate, nu înseamnă că ele nu pot deveni apoi curve, nu are nici o relevanță, mai ales căsătorite de mici copile, ce știe copila aia? Nu e o demnitate că ești virgina din nou misogism, bărbați de ce sa nu fie?

| dullcat a răspuns:

Cum ar putea sa iti raspunda utilizatorii de aici? Esti libera sa faci sondaje de opinie atat pe romani cat si pe rromi, apoi sa tragi concluzii.

Camasa sau cearsaful patat e o conceptie medievala eronata.In secolul actual se stie ca nu e obligatoriu sa curga sange la primul contact sexual. Pune mana si informeaza-te citind, lasa intrebarile stupide.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu zic sa nu generalizamlaughing

| Ilovedinero a răspuns:

Nu neaparat.Demnitatea nu inseamna virginitate.Da, ce-i drept nu ne culcam cu 50 de barbati dar acelasi lucru poate sq il faca si o romanca si o tiganca.Cu jucatul camasii, foarte putin se mai practica si asta in majoritatea cazurilor se practica din cauza ca fata este obligata de catre parintii iubitului.

| Konstantinos99 a răspuns:

In numeroase studiile antropologice, autorii vorbesc despre exitenta obiceiului romanesc traditional din secolul 17(atestat conform dovezilor) existent pana in zilele noastre dar in zone ultra traditionale de utilizare a obiceiului camesei patate sau cersafului insangerat.Deci practicarea de tigan a acestui obicei era evidenta avand in vedere ca si romanii practicau acelasi obicei.Tin sa mentionez ca tiganii au fost robi pana in ~1850 deci au facut ceea ce au vazut.Din pacate obiceiul nu mai este pastrat decat de ei,pentru ca obiceiul a fost considerat odata cu apropierea de frantuzisme si europenizare un element grotesc. Esenta obiceiului este dovedirea esentei feminine si a loialitatii ei,fiind punctul de plecare a unei relatii vi, ce nu poate fi destramata pe motive neintemeiate. Cu alte cuvinte este punctul cumplinant de lauda adusei fete fata de propriul barbat si de restul societatii.
Obiceiul e obicei dar curatia trupeasca si sufleteasca este esenta obiceiului si asta trebuie luata in seama. Pana la venire comunismului in tara, obiceiul ca fata sa fie virgina a fost pastrat, si si acum este de fetele ce pot sa mai ofere ceva intr o relatie dusa la ultul nivel, casatoria. Ca e de etnie ca e roamanca ca e grecoaica daca te intelegi bine si respecta esenta obiceiului, fata are demintate față de un baiat ce traieste cu picioarele pe pamant si stie ce vrea. Sigur se adauga si ideea de compatibilitate a inimilor dar daca nu mai are curăție, singurul dar al ei ce poate sa il ofere unui singur baiat, nu mai are nimic de oferit.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Si baiatul cum isi dovedeste curatia si loialitatea? De ce nu exista acelasi obicei si pentru ei, tot la nivel sexual? Las-o balta cu romantismele astea penibile. Obiceiul respectiv e doar despre control si obiectificare in scop sexual, nu cumva sa faca ea sex cu altul si sa raneasca orgoliul barbatului.De la femei se asteapta marea cu sarea, insa barbatii aveau voie sa calareasca tot satul, castelul etc. inainte de casatorie, dupa casatorie, oricand, fara sa fie umiliti, insultati, exclusi din comunitate/societate.Super.
Considerand ca nu existau teste de paternitate la vremea aia, numai asa se puteau asigura ca nu vor creste copiii altora.Nu are nimic de-a face cu loialitatea si ce mai indrugi pe acolo.E penibil daca singura ta valoare ca fata este redusa la a face sau nu sex inainte de casatorie.Cica,,este punctul cumplinant de lauda adusei fete fata de propriul barbat si de restul societatii.'' Asta da reusita si punct (poate vrei sa spui) culminant in viata, ura! Grav totusi ca dupa aceea nu mai urmeaza nimic culminant si viata se termina pentru ea.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Loialitatea pe care o cere fata si o cerea si atunci este din acel moment, asa sunteti voi contruite de sus, nu va intereseaza istoricul, voi chiar vreti sa va stiti in siguranta si bine, de baieti dar nu intereseaza pe nimeni.Si baiatul ce sa faca daca fata zice nu, un nu hotarat, ea ridica bariera happy. Viata exista si dupa dar frumusetea relatiei este constuita din incredere100%,imbinare si dorinta de uniune si contopire a celor doi, care nu se poate face decat in conditia mentionata, fata sa fie curata si baiatul daca e, ar trebuie dar fata alege daca o intereseaza acest aspect, pe baiat il intereseaza curatia. Ca sa nu spun de gelozie, si faptul ca judeci conform experientelor fara de care puteai trai si pana atunci adica normal sa se intample daca nu a existat curatie trupeasca si sufleteasca. Viata de familie se cladeste caramida cu caramida, daca exista cateramida lipsa se poate sa nu se prabuseasca de la inceput insa la un cutremur(perioada tensionata, nefavorabila) ghice ce surprise ramai cu ninic.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Ti-a spalat biserica creierul? Cica,, asa sunteti voi construite de sus, nu va intereseaza istoricul". Eronat.

Sigur, din nou, asta e problema, faptul ca ea poate judeca performanta sexuala a actualului in functie de experientele din trecut.Inca un argument care se invarte in jurul orgoliului masculin cat se poate de fragil. Exista 1000 de motive pentru care un cuplu se poate desparti, insa tu vezi numai unul, adica conditia unei membrane elastice, himenul, asociat in mod eronat cu virginitatea.Sunt atatea cupluri in prezent care n-au nicio treaba cu balivernele tale si totusi rezista casnicia de multi ani.

Aplicand logica bisericii, corect ar fi fost ca ambii sa fie virgini si sa formeze un cuplu, iar ceilalti care nu mai sunt sa se cupleze intre ei.But then again, cum s-ar mai fi laudat barbatii intre ei ca femeia lor e mai nu stiu cum? Inca o discutie tipica pentru orgoliu, un fel de measuring d contest.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

1.Te informez ca comunismul a cazut acum 34 de ani nu trebuie sa iti fie frica de a avea credinta si dragoste.
2.Insinuezi ca fata e o masinarie sexula nu un suflet, asta poate in visele tale in care logic ca fata a avut mai multe experiente si judeca. Ca sa nu spun de faptul ca perfomanta sexuala pe termen lung este data de atitudinea fetei pe care i-a oferit o sentimental baiatului+in momentul in care te cuplezi accepti termenii si conditiile (adica stadiul in care se afla cealalta persoana, plus daunele sau inbunatatirile aduse persoanei selectate prin atitudinea alegeriile si modul in care ati ales sa va deszvoltati relatia) RETURUL NU E ACCEPTAT, exceptie poate ca a murit partenerul sau exceptii minimale, ce nici nu ar trebui sa le luam inseama
3.Si ajungem la 3, unde dragostea prin respect si acceptare ce te face sa ierti cam toate pacatele celeilalte fie ca e cu voie sau fara voie astfel acele 1000 de cauze se reduc la 2:gelozie si parasirea trupeasca si logic ca si sufelteasca a partenerului. Astea scuze, dar nu se iarta. Si atunci le eviti, cum? First relation in the best solution. Si ierti ca nu a stiut, atat, iti pastrezi sufeltul curat si naiv si relatia merge ca unsa. Motive in realtie nu exista, doar cauze!
Si partea cu lauda, e doar lauda, si minciuna. O are barfa feminina nu e tot o minciuna? Ce se intampla in particular si intampla si e ireversibil.O minciuna o mai poti indreptat

| AdeLeu a răspuns:

Cum s-a spus si în comentarii, nu are nimic de a face cu demnitatea, fiecare face ce dorește cu corpul lui. Acele fete sunt fortate sa se supune acelei tradiții degradante, acea tradiție e lipsită de demnitate. Toți suntem oameni, avem nevoie și a rămâne virgin nu are treaba cu demnitatea. Este o alegere personală, sau în cazul romilor, sunt obligate săracele fete.

| CarmenCraciun a răspuns:

Aia cu, camasa a fost. Acum si ele se culca cu cine apuca.

| Anonimfaraintrebari a răspuns:

Bună da se face chestia aia pentru ca sa demonstreze ca fata lor nu a fost curva a rămas fata mare pana și-a luat bărbat ar fi fost o Rușine mare dacă nu ar fi fost pentru familia băiatului și pentru ea își făcea familia de Rușine dacă fata numai e virgina și băiatul știe despre asta și trebuie sa arată la Lume ca e virgina se taie pe undeva lasă sânge pe o rochie sau cearceaf și gata așa de ochii lumii asta numai dacă o iubește băiatul face asta sunt de etnie Roma da dacă faci sex cu un băiat e un lucru rău ca îți faci familia de răs și vor fii dezamăgiți și cu persoana aia cu care ai făcut sex fără sa știe părinți taii cu acea persoana trebuie sa te căsătorești bine dacă nu se afla și se afla numai după ce ți-au găsit un băiat și vorbești cu băiatul ăla și i zici va înțelege și se va tăia puțin na