| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca in vagin exista un mediu acid periculos pentru spermatozozi, astfel ca daca cantitatea de sperma ajunsa in canalul vaginal este extrem de mica ( ma refer la nici macar o picatura, o cantitate nevizibila cu ochiul liber, o pelicula pe deget, de exemplu) spermatozoizii, fiind in numar foarte mic, nu vor reusi niciodata sa ajunga pana la ovul ca sa il fecundeze?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul falsa si eronata aceasta ''informatie'' sau presupunere, parerea sau orice ar fi. Mediul existent in vagin are pH-ul neutru deci viata spermatozoizilor in vagin nu le este cu nimic periclitata. In schimb poate exista un mediu acid in uretra penisului dupa urinare, atunci cand mai raman resturi de urina, ceea ce produce un mediu toxic si acid, adica cu totul impropriu pentru supravietuirea spermatozoizilor in uretra dupa ejaculare.

| sofisis a răspuns:

Fals.

| ywar a răspuns:

Da, cand isi baga baetul, ce-si baga el la caldurica, il arde ca e data cu "acidutzu", si deh... daca nu e cuminte, pac la rasboiu!

| kimikimouse a răspuns (pentru ywar):

Nu ai mai trecut de mult pe la scoala nu e asa?

| ywar a răspuns (pentru kimikimouse):

Asa ieste! Eu am 8 clase, lucrez cu ziua pe santier da numi trebu e mai mult sunt fericit cu cei am.
Sunt practic certat cu gramtica da uite poti sa ma invet-i tu. Am 19 ani si uite ne simtem bine.

| An89 a răspuns:

Din câte știu eu, foarte puțini spermatozoizi ajung în preajma ovulului, restul de "rătăcesc " pe drum învârtindu-se în jurul propriei cozi, totul depinde de perioada ciclului în care te afli.