| Deea_4962 a întrebat:

Este adevarat ca primele 7 zile dupa menstruatie sunt infertile?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz. De exemplu, daca menstruatia dureaza 5 zile, plus 7, ajungi in ziua 12 a ciclului emnstrual care are risc de sarcina 100%.
De fapt, calendarul spune ca primele 5 zile ale ciclului menstrual (din ziua in care incepe menstruatia, sangerarea, indiferent cat dureaza aceasta) au fertilitate minima. Asta nu inseamna zero, ci sub 5%. Se aplica numai al femei care au ciclul emnstrual perfect regulat (fara abateri in ultimele 6 luni). Atentie! cele 5 zile se numara din prima zi de sangerare (care este ziua 1). Nu are absolut nici o importanta cat dureaza sangerarea.

| adrianajollie a răspuns:

5 ziletongue

| SteauaNordului a răspuns:

Dupa? nu nu e adevarat
primele zile incepand cu menstruatia ( inclusa) sunt infertile. azi suntem in prima zi de ciclu, pe tine te tine 5 zile, daca in a 6-a faci sex, ramai gravida! de ce? ovulatia incepe in ziua a noua si spermatozoizii traiesc pana la 5 zile in corpul tau.
foloseste prezervativul
bafta

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Nu primele șapte zile după menstruație.Depinde cât durează menstruația.De la venirea menstruației trebuie luate în calcul zece zile.De exemplu: Dacă a venit pe întâi și a durat 5 zile, următoarele 5 sunt infertile, Dacă a venit pe 1 și a durat 7 zile următoarele 3 zile sunt infertile.Se numără și ziua în care a venit menstruația.

| mirunaana a răspuns:

Da