| anonimusmus a întrebat:

Daca tot am inceput ieri cu actul sexual si am inceput si cu intrebarile as mai avea cateva.
Dupa 2 saptamani,de la actul sexual neprotejat,daca testul iese pozitiv,care sunt metodele de a continua cu sarcina.
E adevarat ca primele zile dupa menstruatie, sunt infertile?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 3 saptamani (21 zile) de la actul sexual, niciodata 2 saptamani, pentru ca are o mare marja de eroare, fiind facut cu mulat vreme inainte de termen.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti insarcinata si vrei sa pastrezi sarcina, nu trebuie sa faci nimic, doar rabdare pentru cele 9 luni ca sa duci sarcina la bun sfarsit.
Daca nu vrei sa pastrezi sarcina, mergi la un ginecolo si-ti faci programare pentru avort, dar atentie, totul se face f usor si fara risc, in primele 2 luni de sarcina!

Ovulatia si perioada fertila se poate afla prin mai multe metode. Una din ele este aceea a calendarului, cand ai ciclul regulat de exemplu de 28 de zile, ovulatia producandu-se in mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, adica in ziua a 14-a.
Perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina cu 3-4 zile dupa ovulatie.
Daca ai un ciclu regulat, este usor de tinut cont si numarat zilele, ovulatia si perioada fertila.
Daca ai un ciclu neregulat, atunci este bine sa folosesti protectie tot timpul, pentru ca nu se poate calcula ziua ovulatiei si nici perioada fertila.
Pentru ovulatie, mai sunt si alte metode de aflare a ei: metoda masurari temperaturii bazale, a consistentei mucusului vaginal samd.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca rezultatul testului de sarcina efectuat dupa trecerea a doar 2 saptamani de la data intretinerii sexului, are intotdeauna o acuratete/precizie cuprinsa intre 0 si 60%. Din acest motiv fiindca deseori chiar si in cazul existentei unei sarcini rezultatul va fi FALS NEGATIV, testul de sarcina se efectueaza numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la sex, pentru a avea garantia ca rezultatul obtinut este 100% valabil/valid. Doar daca CICLUL menstrual are caracteristica de a fi de tip REGULAT, numai in acel caz se pot determina cele 2 perioade infertile si perioada fertila a respectivului ciclu menstrual. Existenta primei perioade infertile adica cea de dinaintea OVULATIEI depinde de lungimea ciclului menstrual. In a cazul ciclului menstrual foarte scurt de 21, 22, si 23/24 de zile aceasta prima perioada infertila NU exista fiindca PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv incepe inca din timpul zilelor de menstruatie.

| Emilian65 a răspuns:

Da, primele zile dupa menstruatie este o perioada nefertila.

| Necunoscut112 a răspuns:

Cum adică :"care sunt metodele de a continua cu sarcina? "?