| anonim_4396 a întrebat:

Este "coitus intreruptus" metoda cea mai ineficenta de contraceptie?
- eu o practic de peste 20 de ani si nu am avut probleme
-sunt insurat si am si un copil (facut din prima incercare)
- nu m-as multumii cu un raspuns sec, as vrea sa fie putin detaliat si argumentat. Intrebare pentru doamna doctor Adela Sidonia Rusu

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Http://www.csid.ro/......70/...unde vei afla mai multe despre subiect!

daniela
| daniela a răspuns:

"Coitus Interruptus" sau "retragerea" este o metoda contraceptiva prin care partenerul isi retrage penisul inainte de ejaculare.

Este poate cea mai comuna metoda de contraceptie folosita, pentru ca este "gratis" si ajuta in incercarea de a opri contactul dintre sperma si ovulul partenerei, astfel reducand "sansele" unei sarcini nedorite.

Cu toate ca a fost des considerata o "non-metoda", Coitus Interruptus are o eficienta de 73-96%, depinzand de gradul de auto-cunoastere al barbatului in cauza si de controlul sau. In timp ce 85% dintre perechile heterosexuale care nu folosesc nimic au "sansa" de a ajunge la o sarcina, doar 19% dintre cei care folosesc aceasta metoda pot ajunge la o sarcina

| carmi_6480 a răspuns:

Si eu practic aceasta metoda de cativa ani buni si nu am ramas niciodata insarcinata, am prietene care o folosesc de peste zece ani cu succes insa am si o vecina care a ramas insarcinata tot prin aceasta metoda, cred ca depinde enorm de mult de barbat si de experienta sexuala a acestuia.

| svmoinesti a răspuns:

Nu cred ca e cea mai ineficienta. Cea mai ineficienta e sa faci sex neprotejat si apoi sa te rogi dupa: "Da' Doamne sa nu fi ramas insarcinata!"