| love_2286 a întrebat:

Este indicat sa ne calcam lenjeria intima? De ce?

Răspuns Câştigător
| aniriiiiii a răspuns:

Este igienic sa ne-o calcam, desi, poate de multe ori n-o facem.Ar trebui sa o calcam deoarece la temperaturi mari microbii mor si cand ne-o cumparam ar trebui spalata si calcata apoi, pentru ca pot fi pe ele diferite bacterii care pot provoca ciuperci sau iritatii.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chilotii se calca obligatoriu cu fierul incins la fiecare spalare pentru a ii dezinfecta. Este o masura minima de igiena personala.

| mgtow a răspuns:

Nu e necesar pentru ca nu se vede in public si e o prostie sa-ti calci chilotii sau sutienul alea iau forma cand tii pui.

| Annellise a răspuns:

Eu cred ca da, pentru ca degeaba spalam lenjeria la nu stiu cate grade, cu balsam si detergent ca este posibil ca anumiti microbi sa mai existe. Insa, daca ii calcam atunci aburii fierului de calcat distrug acei microbi happy
Sper ca am fost de ajutor.
O seara placuta!
Te pup :*

| Andreea52 a răspuns:

Am auzit ca e indicat pentru ca in felul acesta se distrug eventualii micribi existenti pe acea piesa vestimentara.

| angelfromabove a răspuns:

Buna love_2286 desigur este indicat pentru ca daca nu le calci poti sa contactezi boli si chestii cand calci orce de lengerie omoara bacteria

| Bogdanys a răspuns:

Da deoarece aburii din fierul de calcat dezinfecteaza si omoara microbii.