| bombonica22 a întrebat:

Este normal spottingul la a 6-a pastila de anticonceptionale Artizia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea slaba amintita de tine se datoreaza faptului ca de regula se obisnuieste ca pastila AC aleasa si prescrisa de medic sa fie din categoria celor asa numite ''foarte prietenoase'', adica cele care au un continut cat mai mic/scazut de hormoni. De regula medicii ginecologi procedeaza astfel pentru a testa reactia organismului si in cazul in care sangerarile sunt/raman frecvente sa se poata prescrie o alta marca de AC, dar care are un continut putin mai mare de hormoni. Si la nevoie tot asa pana este ''nimerita'' pastila AC care se potriveste/muleaza cat mai perfect pe activitatea hormonala proprie. Pastilele AC prescrise NU se schimba in orice moment draga mea, de regula se ajunge la o asemenea solutie doar daca sangerarile nu dispar nici dupa folosirea a 2 sau a 3 folii/blistere. Numai in astfel de situatii/cazuri se contacteaza medicul ginecolog care a prescris produsul folosit pentru a ti-l schimba cu unul care are in compozitia sa un continut mai ridiicat de hormoni. Multa sanatate!