| zuzu_3087 a întrebat:

.am nevoie urgent de ajutor!

Am inceput sa iau anticonceptionale artizia la recomandarea medicului. prima pastiluta a fost in prima zi de ciclu (28 februarie). ieri am facut o saptamana de cand iau pastilele..si tot ieri am avut contact sexual neprotejat si a ejacuat in mine. sunt sanse sa fi ramas insarcinata? in cat timp isi fac efectul anticonceptionalele artizia? sa iau pastila de a 2a zi? multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| lex79 a răspuns:

Http://www.marmedi.ro/prospecte/ARTIZIA.pdf
pagina 5, "utilizarea primei cutii de artizia", primul paragraf + al 2-lea.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Erai protejata de anticonceptionale. Nu poti lua pastila de a doua zi in timpul tratamentului cu anticonceptionale si minim 6 luni dupa intreruperea acestuia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce le-ai început în prima zi de menstruaţie, efectul contraceptiv intervine din acea zi şi NU vei rămâne însărcinată :)

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI ARTIZIA
Utilizaţi întotdeauna Artizia exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Cum şi când să utilizaţi Artizia?
Când sunt utilizate corect, contraceptivele orale combinate prezintă pierderea contracepţiei de aproximativ 1% pe an. Dacă uitaţi să utilizaţi un drajeu sau le utilizaţi incorect, rata de eşec poate fi mai ridicată.

O cutie de Artizia conţine 21 de drajeuri. Fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie folosit. Încercaţi să luaţi pilula la aceeaşi oră în fiecare zi, de exemplu după micul dejun. Trebuie să luaţi 21 de drajeuri în 21 de zile (un drajeu în fiecare zi) şi în următoarele 7 zile nu veţi utiliza Artizia. În aceste 7 zile, poate apărea menstruaţia (sângerarea de întrerupere). Va începe, de obicei, la 2-3 zile după ultima utilizare a Artizia. Începeţi să luaţi următoarea cutie în a 8 a zi, indiferent dacă sângerarea continuă sau nu. Aceasta înseamnă că veţi începe o cutie nouă în aceeaşi zi a săptămânii şi, similar, sângerarea de întrerupere va apărea în aceleaşi zile în fiecare lună.

Utilizarea primei cutii de Artizia
În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în luna anterioară
Începeţi utilizarea Artizia în prima zi a ciclului, adică în prima zi de sângerare menstruală. Începeţi cu o pilulă marcată cu ziua corectă din săptămână. De exemplu, dacă ciclul dumneavoastră începe miercuri, începeţi cu pilula marcată „Mi". După ce aţi luat prima pilulă, luaţi o pilulă în fiecare zi urmând direcţia săgeţilor, până aţi terminat toate cele 21 de pilule din cutie. Astfel, Artizia funcţionează imediat şi nu este nevoie de altă metodă contraceptivă.
Puteţi, de asemenea, să începeţi să utilizaţi Artizia între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar în acest caz trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (metodă de barieră) în primele 7 zile ale primului ciclu." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.marmedi.ro/prospecte/ARTIZIA.pdf

Oricum, aşa cum spunea şi @Brigaela, NU se poate lua "pilua de a 2-a zi" în timpul administrării de AC şi încă 3-6 luni după terminarea/întreruperea acestora!

Oricum, eu NU înţeleg de ce NU citiţi Prospectul!?!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

In primul rand ca prezervativul nu are numai rol impotriva sarcinii, ci si de protectie impotriva diverselor boli. Nu mai lua si pastila de a doua zi.

| zuzu_3087 explică (pentru neutrino):

Inainte de a lua deciza cu privire la anticonceptionale am facut amandoi analize si nu e nici o problema. deci nu am ramas insarcinata?

| lex79 a răspuns:

Cum ti le-a dat doctorul daca tu nu stii ca daca pastila este luata din prima zi de ciclu efectul contraceptiv se instaleaza in 4ore? daca le iei in alta zi in 7zile dupa prima pastila.
efectul lor este maxim daca le iei in fiecare zi la aceeasi ora. efectul lor scade daca le iei in urmatoarele 12 ore si dispare total daca intarzii mai mult de 12 ore cu una. in acest caz iei pastila uitata si urmatoarea pastila la ora la care le-ai luat pe cele anterioare. dupa ce inghiti astfel 7pastile corect(fara cea uitata), deci dupa 7zile, se reinstaleaza contraceptia.

pastilele astea sunt pe baza de hormoni, dupa cum ar trebui deja sa stii. la fel si pilula de a doua zi.cat crezi ca poate duce organismul tau daca iei atatea pastile?

informeaza-te inainte de a face astfel de prostii.

| zuzu_3087 explică (pentru lex79):

Multumesc frumos, stiam restul informatiilor numai ca imi era frica deoarece am citit totfelu de informatii pe internet.

| lex79 a răspuns (pentru zuzu_3087):

Dar prospectul l-ai citit? ai acolo tot ce-ti trebuie sa stii.
cat despre ce ai citit pe net... sper sa ai capacitatea de a diferentia intre persoanele paranoice, nestiutoare si restul.

| zuzu_3087 explică (pentru lex79):

In prospect nu spune nimic de perioada in care isi face efectul pastila.

| lex79 a răspuns (pentru zuzu_3087):

Http://www.marmedi.ro/prospecte/ARTIZIA.pdf
pagina 5, "utilizarea primei cutii de artizia", primul paragraf + al 2-lea.