| anonim_4396 a întrebat:

Este o diferenta între sex si iubire pentru voi la categoria Dragoste si Sex?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, sexul e una, iubirea e alta. Sexu e doar un orgasm si atata, cum ai manca o prajitura buna si simti gustul si gata, iubirea presupune sa tii la acel om, sa il respecti, sa comunici, sa te intelegi, sa iti vine sa-l alinti, iei in brate fara neaparat treaba cu sexul.

Asa ca asta e, ca e bine sa fie ambele, e una, dar se pot separa f simplu, ca si cand ne masturbam, ce, iubim? Pac pac, placerea si gata. Putem iubi fara sex, putem face sex fara sa iubim, sau putem ambele.

47 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu avem treaba cu sexul aici.
Daca zici ca întâi apare atractia fizica dupa figura, atunci elimina varianta de la început, si aceea cu "Iubire dupa sex". Sau zi asta în detrimentul ca baiatul o vede mai atractiva a doua zi dupa sex.Altfel spus, i-a picat loz în plic o fata usoara (prostituata) si a început sa o iubeasca dupa somnul de frumusețe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai intai apare atractia, logic, nu? Altfel nu se merge ai departe, ca si iubirea tot din atractie vine, si sexul l a fel.
Nu ca zic eu, asa se intampla.
Dar cand exista atractia, aceasta atractie poate declansa instant si sex si iubire (cand te indragostesti), sau doar sex.
Ca unele femei dupa sex se indragostesc si mai tare, e altceva, dar in primul rand ai atras f mult ca sa ajunga cu tine in pat, altfel nu mai vroia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sexul si iubirea sunt doua atractii diferite, corect?
Iubirea se manifesta rational si emotional, adica analizezi ce îți place(rational), si îți place (emotional).
Sexul se manifesta cred ca la fel, adica analizezi ce îți place(rational) si iți place(emotional).
Dar sunt cazuri cand faci sex fara ratiune (te exciti la o babaciune de ex.) laughing Corect?
Sau faci sex cu ratiune (cand o vezi frumoasa si e frumoasa dar nu o iubesti) Corect?

Tragem linie de aici, si spunem ca ele totusi se separa, prin faptul ca iubirea e ceva mult mai profund decat atractia fizica în sine.Nu e doar atractie fizica, e si chimie.
Esti de acord cu mine?
Ei, acum explica-mi si mie cum se produc reactiile acestea chimice dupa sex si nu înaintea lui?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea nu se manifesta deloc rational! Cand te indragostesti nu este rational.
Iti place si iubesti nerational.

In urma atractiei apare iubirea ca tii la ala, ca te gandesti la el, ca etc, si daca are caracter prost, tot il placi si iubesti, desi rational stii ca n-ar fi bine, dar tu parca vi din alta lume, nu stiai astea? Ca toata lumea stie ca nu analizezi nimic dupa ce te indragostesti, nu decizi daca da sau nu te indragostesti.

Deci mai nimic nu e rational, totul se intampla automat.
Chiar rational stii ca ala e un nesimtit, dar tot il/o iubesti din pacate, eu n-am trecut prin asta, insa asa este.
Ca si eu ma intreb cum dracu sa iubesc un nenorocit (adica as zice ca analizez cum zici tu), si nu prea ii inteleg pe aia de casuna asa in prostie pe unu sau una ca si cum nu ar exista si alte fete misto, sau baieti misto.

Nici sexu nu-l faci cu ratiune, te atrage una misto in mod automat, ca vrei sau nu vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca iubirea nu e rationala, atunci de ce nu poti sa iubesti pe cineva urat?
Rationamentul locuieste în pomul (creier) cunostintei binelui si raului, si sarpele din gradina Eden este raul care locuieste în el (în pom, în creier).
Ei bine, analizezi un om cu aceste doua atribute, bine si rau.
Daca e rau (urat pentru tine) nu îl alegi!
Daca e bun (frumos pentru tine) îl alegi!
Apoi apare chimia(iubirea), daca exista.
Cand vorbim de iubire, ne referim la doua lucruri: analiza atenta(ratiune)+chimie.

"Nici sexu nu-l faci cu ratiune, te atrage una misto in mod automat"

Da, una misto, dar nu una nașpa, pe aia o gândesti cu rationament si nu te exciti deloc, altfel te-ai excita si la copii (fara ratiune) si te-ai numi pedofil.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa iubesti pe cineva urat pentru ca mintea ta e programata genetic sa fie atrasa de persoane atractive si frumoase. In momentul in care cineva nu e atractiv deloc la general (deci 95 % din cei de sex opus nu se simt atrasi de el), nu se declanseaza atractia, deci tot nu rational, si cand se declanseaza, si cand nu, tot nerational e!
Nu tu decizi, tu nu alegi nimic, iti place sau nu.

Nu te gandesti deloc nici la sex, nu faci cu aia urata ca nu te atrage pur si simplu, nu ca nu vrei tu.
Te atrage, te excita, nu te atrage deloc, nu te excita, scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e adevarat, iubim si daca partenerul a trecut printr-o schimbare urâtă.
Eu înca o mai iubesc pe Adelina chiar daca s-a mai îngrasat cu timpul.Deci e un minus, nu plus, dar iubirea a ramas, deoarece stiu ca, chimia mea s-a contopit cu a ei, si ori cat de urata s-ar face cu timpul, eu tot as iubi-o, daca chimia a avut deja loc.
Faptul ca nu vrei sa accepti ca iubirea e jumatate chimica, jumatate rationala, e alta leguma.
Si da, rationala, fiindca poti avea chimie cu celalalt si sa nu îl placi tocmai pentru faptul ca chimia lui/ei s-a ascuns dupa urâtenie, ori ea se va descoperi cand chipul ei/lui va radia mai bine pe soft cu timpul.
E ca o carapace urâtenia pentru chimie, si nu poti nega acest lucru, la o adica faptul ca, iubirea e si rationala, dar si sexul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Țin sa mentionez si faptul ca, poti fi foarte frumos, ca Justin Bieber de ex. si o fata sa nu te placa ( sa nu aiba chimie) la chip. Deci chimia iubirii e ceva unic pentru fiecare individ, si nu se produce cu oricine, la orice moment, cand vrem noi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma ma! O iubesti ca are figura dulce, inca atrage, nu zice tu mie, sunt femei si la 130 kile cu o figura draguta foc.

Pai toata lumea stie ca iubirea aia din indragosteala e nerationala in intregime, intreba aici pe cine vrei.
Aaaa, rationala e iubirea matura aia de aia in colo, care nu mai are leg cu dragostea aia din tinerete care apare fara sa vrei, atunci e exact cum zici tu.
Alegi in functie de calitati si decizi rational. Daca la asta te referi, e corect.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect domne! Nu toate figurile de nota 9 atrag pe mine sau pe tine, pe tine te atraga un tip de figura, pe mine altul, chiar daca ambii-s frumosi foc.

Insa sa fie ambii de note mari atentie!
Deci alegi intre merzan si BMW, nu intre trabant si BMW, ca nimeni nu va alege trabantul, mai ales in comparatie, adica in relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu ai înteles la primul raspuns dat de tine.
Ma fac putin mai explicit:
Ex 1: Eu vad o fata în prima zi, nu e frumoasa, chimia exista, chimia s-ar produce daca ar lasa-o uratenia.
Eu vad aceeasi fata a doua zi, e mai frumoasa, chimia se produce instant, si BOOM
De ce asta? Fiindca rationamentul meu blocheaza chimia ei.

Ex 2: Eu vad o fata în prima zi, nu e frumoasa, chimia nu exista, chimia nu s-ar produce chiar daca ar lasa-o uratenia.

Acum ai înteles?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu e frumoasa, chimia nu exista. Daca ar lasa-o uratenia da, s-ar putea produce chimia, sigur.
Daca o vezi ca e mai frumoasa, s-a schimbat chimia de baza cum vezi realitatea, nu si aia de indragosteala, si da, daca aia de baza se schimba si o vezi misto, sigur ca apare si focul ala al dragostei chimie.

Ce zici tu oricum nu e corect, explicatia e asta care ti-am dat-o, si da, se intampla ce zici tu in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Uite ca eu am simtit fluturasi în stomac si dupa si înainte, si e una si aceeasi chimie.
În schimb, nu am avut chimie la Emma Watson, decat ca am vazut-o cea mai atractiva, atata tot.
Dragoste la prima vedere e si în adolescenta si dupa.
Dragostea la a doua vedere e si în adolescenta si dupa.
Ele se manifesta diferit în functie de cum arata fata cu chimie înainte si dupa.
Alta dragoste nu exista la chimie, deci nu are legatura cu ce spui tu, si mai ales cu dragostea provocata de chimie, care e doar una, nu mai multe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai simtit si inainte, atunci ai placut-o la nivel inconstient prima data, nu este exclus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tu te complaci cu ideea ca dragostea unor îndragostiti nu e rationala, desi o gandesti daca e urata.Cand zici doar iubire si separi de aceasta rationamentul, atunci chimia nu se produce!
Nu te lasa sa vezi bioprogramarea rationamentul în iubire, de aceea nu poti recunoaste ca am dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ce stiu eu, intreaba pe cine vreai, dragostea unor indrag nu este rationala, hai ca deschid topic eu! Sa vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok.Asa mai venim de acasa.
Corect ar fi sa deschid si eu un nou topic, și cred ca asta voi face.