| anonim_4396 a întrebat:

Este o diferenta între sex si iubire pentru voi la categoria Dragoste si Sex?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, sexul e una, iubirea e alta. Sexu e doar un orgasm si atata, cum ai manca o prajitura buna si simti gustul si gata, iubirea presupune sa tii la acel om, sa il respecti, sa comunici, sa te intelegi, sa iti vine sa-l alinti, iei in brate fara neaparat treaba cu sexul.

Asa ca asta e, ca e bine sa fie ambele, e una, dar se pot separa f simplu, ca si cand ne masturbam, ce, iubim? Pac pac, placerea si gata. Putem iubi fara sex, putem face sex fara sa iubim, sau putem ambele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De acord în totalitate cu ce spui tu, dar unii confunda iubirea su sexul, si ma irita foarte tare treaba asta.
Nene, o iubesti? Da. Cum o iubesti tu? În pat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am zis ca iubirea e una, sexu e alta, faptul ca se duc in pat cu una nu inseamna ca o si iubeste neaparat, mai ales ca o pot iubi si fara sex.
Dar la multi cand apare atractia sexuala, este posibil sa apara si iubirea la pachet.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Care e prima care vine la pachet cu a doua? Sex dupa iubire sau iubire dupa sex?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia sexuala vine prima cand vede pe una misto, zice "aaoleu ce as f...", si dupa aia se poate si indragosti, ori pot veni ambele deodata, mai putin doar iubirea si dupa aia sexul, asta la barbat.
La femeie ar fi cumva invers.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Se poate îndragosti un om de o fata dupa ce a întretinut relatii intime cu aceasta?
Din locul meu unde ma aflu nu prea as zice.Probabil exista si motive temeinice în acest sens.

Eu vad iubirea prima si apoi sexul.
Eu vad iubirea Mosului prima si apoi cadoul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca se poate indragosti si dupa sex, dar si inainte, dar indragosteala asta vine de la atractia fizica de fapt, fara atractie nu exista iubire.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Aha, deci de la atractia fizica vine iubirea, nu de la cea sexuala.
Dar nu cred ca dupa sex ai început sa analizezi repede trasaturile fizice, na, na, nicicum, deloc. nimic, si apoi pam, iubirea iese din vagin.
Îți dai seama ca s-au facut cercetari în acest domeniu psihologic? Testele au dovedit ca majoritatea barbatilor se simt mai atrasi sexual de o fata frumoasa la chip decat de niste forme.
Deci face to face analizezi repede înainte de sex, analizezi mai greu pe întuneric laughing)
A diviniza frumosul la femeie se poate considera sau confunda cu iubirea.Si eu ma simt ca iubesc multe fete frumoase, dar nu vreau cu niciuna sa îmi împart inima, decat cu una singura, care este Adelina si pe care o iubesc sincer fara inhibitii, si crede-ma, o iubesc de 6 ani si tot nu pot stinge iubirea pe care i-o port.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da.
Exact, figura atrage cel mai mult, nu neaparat formele care-s cam la fel la toate, figurile sunt insa diferite total, si alea fac diferenta.

Tu nu analizezi nimic, inconstientul tau o face automat si incepi sa simti ca iubesti sau nu, atata tot.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tu o bagi de fiecare data pe aia cu biocibernetica si programarea distinctiva prin mii de variante feminine, o iubire fara nicio alegere, desigur. Daca totusi faci o premiza, porneste cu premiza ca binele si raul este o programare biogenetica, si nu mai am nimic de reprosat pe linia asta.Alegerile acestea sunt pe urma materializate de iubire, si bam, te-ai îndragostit ca printr-o magie.

Dar iubirea nu va reactiona ca sexul deopotriva, ca masinaria aceasta de facut sex, ea va reactiona mult mai controlata, calculata, aleasa cu grija, timp (pentru gesturi, întâlniri smd) spatiu(deci nu exista iubire cu forta), si materie(face to face). Pe cand sexul îl faci cu oricine, în orice moment, si cu orice moacă, atunci cand esti excitat.Aia da programare bio Matrix fara nicio alegere, fiindca nu controlozi tu ceea ce simti, si daca zici ca controlezi, nu esti barbat. Excitatia nu este o harta dupa care sa te poti ghida care si cum merita efortul, dar iubirea da, aceea trece prin raze X si este pastrata pentru norocoasa, dar numai prin autocontrol si disciplina, nu poti iubi oricand pe oricine, în acelasi mod.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, cumva binele si raul e programat genetic, bine zis! In sens ca ne face rau ceva, pentru ca noi suntem programati sa fim vulnerabili la acel lucru. Nu lucru ala e de vina ci noi cum s-ar zice.
Nu zaharu e de vina, ci noi ca nu stim sa-l procesam fara sa faca rau.
Nu cocaina e de vina ci creieru idiot ca nu stie ce sa faca cu ea, si o ia razna in loc sa fie doar fericit si atata.

Imi m ai zicea mie "nu mai manca nutela ca e rea", dar ea nu e rea deloc, corpu e prost ca nu stie sa se joace cu ea, ca daca eram eu ziceam asa:
"bun, ai mancat 4000 Kcal din nutela si clatite, ard 2300, restul nu mai asimilez si dai la toilet". Si brusc raul ala nu mai era rau!

Nu e nimic controlat la iubire! Te porti atent, frumos de la sine fara sa vrei, culmea. Nici nu poti altfel.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, ai dreptate cu iubirea, doar cu sensul ca ea nu este controlabila si vine de la sine, dar ea trece oricum printr-un control, cel al binelui si raului, pe cand sexul trece neobservat de acest filtru.Adica nu poti sa urasti ce ai iubit, în acelasi timp, dar poti sa gresesti în iubire în fapt, vei recunoaste mai greu greseala asta, dar o vei recunoaste prin iubire.
Aici sunt daca vrei greselile care se fac în iubire:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Tot aici intervine si binele si raul programat bionic sa greseasca sau sa repare greseala facuta în iubire, adica prin adevar.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trece! Nu trece pana nu apar niste schimbari la nivel de chimie a creierului. Dar tine intre 1 luna si 5 ani dragostea fara a putea tu sa intervii, ce bine ma...ca te rupe in 14 la o adica, nu e nici un control, te poti si sinucide doamne fereste daca e prea tare si alalalt nu impartaseste!

Deja cand te-ai indragostit, deja in creier se produce un abuz de substante ca la droguri. E o chestiune de timp pana cand dispare efectul acesta dar din motive clare la nivel de receptori, dopamina, serotonina si endorfine.
E boala frate, cum sa stai la tel 6 ore pe zi sa vorbesti?! Pai nici n-as sti ce sa mai vorbesc, am auzit ca asa fac unii.

Nu e pe citite man, greselile alea le faci fara sa poti controla, deci e aiureala cu cititul, cand iubesti faci ce simti, nu filosofezi.

Deci e ceva anormal, dezechilibrat, daca te uiti la comportament se vede, se gandeste doar acolo, e furtuna in creier.
Si asta duce la sfarsitul starii asteia mai in colo.
Apare toleranta, adica creieru vede ce e abuz si isi reduce nr de receptori, si atunci endorfinele alea in plus, dopamina si serotonina nu vor mai avea efect, si bum, te trezesti.

Daca reusesti sa nu se reduca nr de receptori vei sta asa pana mori.
Si dureaza intre 1 luna si 5 ani in functie de cat de repede se instaleaza toleranta adica cat de repede se reduc receptorii aia.
Astia nu zic, dar se stie mecanismul.
Ca si la droguri! De aia e periculos, ca faci greseli mari fara sa te poti controla in iubire.
Nu exista nici un bine! Daca da nenorocu sa te prinda pe cine nu trebuie, ai pus-o.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu si daca privesti atractia fizica ca pe un soft de detectare a feței (cunoscuta acum drept cadru de detectare a obiectelor voiajor) urmata imediata dupa aceasta de cea chimica.
Aici un clip interesant:https://youtu.be/J_Intl9vX9w

Sunt cativa pasi pana la iubirea propriu zisa:
1.Atractia fizica/Detectarea feței (creierul din emisfera stanga începe sa faca distinctia între bine si rau) Gandesti inconstient într-o fractiune de secunda, desi nu îți dai seama de acest lucru, el apare, deci trece printr-un proces/control.
2.Atractia chimica (apar reactiile chimice în creier)
3. Iubesti (punctul culminant)
4.Sexul (Daca vorbim de sexul în vederea procreări, atunci chimia ta cu a ei se completeaza si formeaza ADN-ul iubirii voastre chimice, în caz contrar, sex fara procreare nu poate exista prin iubire.(decat daca vrei sa le combini ca sa iasa corcitura)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atractia fizica apare simplu:
In soft scrie asa:
1- Daca figura aluia emite trasaturi evolutioniste adica care ajutau la supravietuire in trecut, atunci bum, se declanseaza, ca sa te cuplezi cu el.
Deci da, scaneaza ce scrie pe figura de fapt, si in functie de ce scrie, apare sau nu atractia, totul e la nivel inconstient, de aia ne indrag de cine pica, ca nu noi constient alegem criteriile.
Raul e sa nu fie potrivit si deci sa nu se declanseze atractia, bun e sa fie. Deci disctinge intre bine si rau, dar tu nu te-ai gandit la asta.
Din contra, raul e bun de fapt, in trecut raul ajuta la supravietuire, si un barbat asa prea cuminte si linisitit e rau pentru natura, deci nu declaneaza atractia neaparat. De aia multe is atrase de figuri mai derbedeiste, mai agresive, e un rau, dar natura zice ce aia trebuie sa fie, ca in trecut astia aparau familia.

Nu gandesti nimic rational, totul se intampla automat fara sa poti decide ceva, poti decide doar daca chestia nu e prea intensa, altfel adios.

2 - Scaneriu ala functioneaza instant, deja cand ai vazut persoana incepe chimia sa urce, dar sigur dupa ce punctul 1 a fost validat.
3 - Posibil sa apara iubirea prima, sexu primul sau ambele, aici nu e sigur, depinde de om. La barbat iubirea se traduce prin "sa te f numa eu, si cand vreau eu", deci la sex se reduce, asa ca aia e.
El e mai putin sentimentalist, am zis multi, dar nu toti. Daca arata f bine, e putin sentimentalist.
Zice el ca e indragostit, dar ia sa nu-i mai dea aia sex sa vezi cum pleaca si se duce iubirea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

"Nu gandesti nimic rational, totul se intampla automat fara sa poti decide ceva, poti decide doar daca chestia nu e prea intensa, altfel adios"

Da, în sens sa nu fie prea intensa treaba la început, via celor care s-au îndragostit la prima vedere, de aici vine si "dragoste la prima vedere".
Consider ca acestia care o au, au filtrul bun sau softul destul de eficient în a emite trasaturile faciale corecte, desigur, prin programatia binelui si raului scrisa în gene.
Acum înțeleg de ce iubirea poate aparea si dupa terminalul sexual, fiindca nu a fost la început dragoste la prima vedere si nu s-au scanat toti pixelii.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sa nu fie prea intens si sa rupi de urgenta contactul cu persoana ca sa eviti sa te ia tare, ca daca te-a luat, doar cu ajutor din afara si anume antipsihotice care blocheaza receptorii de dopamina, naltrexona care blocheaza pe cei endorfinici, si pentru serotonina poate ar merge un Peritol blocker.

Asta e o idee a mea, nu se foloseste asta de fapt, dar ar trebui sa mearga. Ca unii isi rateaza viata din cauza asta, isi strica cariere, scoli, trebuie intervenit in forta daca copilul e in situatia aia, dar ii doare in fund, nu au propus nimic.
Ce zic eu este sa taie indragosteala.

Ei au gasit ceva care taie suferinta in urma indragostelii, dar asta e simplu, cu antidepresive, activatori receptori dopamina si endorfine (opioide), deci cam mecanism opus celui propus de mine de blocare a indragostelii ca sa nu mai ajungem sa suferim.

Nu, nu ca apare iubirea mai tarziu ca nu s-a scanat tot, s-a scanat tot, ca daca lipseste un pilxel corect da eroare! Adica zice "nu ma atrage" asta va fi rezultatul. Mai depinde si de alti factori necunoscuti, depinde de fel de a fi si altele, adica cand apare iubirea daca imediat sau dupa 2 saptamani de la sex.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

"Nu, nu ca apare iubirea mai tarziu ca nu s-a scanat tot, s-a scanat tot, ca daca lipseste un pilxel corect da eroare!"

Nu s-au scanat toti pixelii, în sensul ca nu i-a fost fata atractiva baiatului la început, fiindca zici: " Poti sa începi sa iubesti si dupa ce faci sex"
Am avut șansa sa îmi treaca prin fața ochilor o fata (de care m-am îndragostit mai tarziu) de n ori, si dupa o lunga perioada de timp sa apara fluturasii în stomac.Asta se întâmpla în clasele gimnaziale, si fata era colega mea de clasa.
Probabil fata s-a dezvoltat frumos si chipul ei radia mai bine pe soft.
Hai ca facem spam si nu ajungem sa închidem odata subiectul acesta.E complex, stiu, de aceea nu merita sa continuam.Bun Topic.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocma ca e complex e interesant de dezbatut! Tocmai chestii serioasa complexe sunt de comentat, nu neaparat subiecte gen "hai sa muara mama".

Nu te-a atras ca inca nu era dezvoltata, te-a atras dupa, dar la maturitate cand e dezvoltata, ori iti place ori nu, nu ca nu din prima, ce-i asta? Iti place in prima secunda, sau nu iti place. In functie de asta se va ajunge mai departe sau nu.
Pe tine nu te-a atras ca era altcineva inainte, iar dupa era altcineva care te atragea, dar asta e normal.

Fata a fost scanata total si 100 % si inainte, stai tu linistit, doar ca nu a corespuns, cand a corespund BUM, te-a prins, e f simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Fără asta, nu ajungem nicăieri.Fiindca ori zici ca te poti îndragosti dupa sex, ori zici ca trebuie sa îți placa în prima secunda de partener.Atunci iubirile difera, si soft-ul la fel.
Tu niciodata nu ai trecut prin transformari radicale la maturitate într-o zi?
Ca în prima zi sa te trezesti un Justin Bieber si a doua zi ca, Cocosatul de la Notre-Dame?
Sau ca în prima zi sa te trezesti Bestia din Frumoasa si Bestia si a doua zi Fat-Frumos?
Michael Jackson a trecut prin n transformari, de nu îl mai puteai recunoaste pe strada.
Desigur, prin operatii estetice mai mult, dar cat de mult sa te schimbi în halul ala, si sunt cazuri cand nu s-a intervenit deloc si schimbarea tot s-a produs.
https://www.google.com/......ps?/search
Apoi mai intervine si masa corporala(slab/gras) si, sau masa musculara (riduri, cearcane, pometi mici, sprancene lasate etc.)

Ei, si analiza asta e gandita de creierul tau, nu doar simtita ca sexul bioprogramat.
Fie vorba între noi, creierul e compus din doua emisfere, una emotionala si alta rationala.
Cand ele se intersecteaza BOOM, a aparut iubirea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu te atrage nu vrei sa mai ai de a face cu persoana aia din start, deci intai apare atractia fizica dupa figura.
Dupa aia nu se stie, poate apare oricare, poti sa te indragostesti repede fara sa apuci sa faci sex, si ca urmare a indragostelii sa vrei asta, dar si ca te atrage.
Sau invers, sa te atraga f tare strict sexual fara sa iubesti, si sa vrei sa faci sex si atat, mai ales barbatii, e relativ.
Sau vine la pachet si sex si iubire in acelasi timp, nu putem generaliza.
Nu trebuie neaparat sa se intersecteze.
Te poti indragosti si sa nu faci sex, ai vazut persoana si gata, nu mai iti iei gandul de la ea, ca ajungi sa faci sex sau nu, e alta, dar tu tot indragostit esti din pacate, daca aia nu te place.

Asa ca aia este realitatea.
Sau poti face sex cu una ca te atrage si atat, sa nu simti mai mult, si femei sunt asa.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu avem treaba cu sexul aici.
Daca zici ca întâi apare atractia fizica dupa figura, atunci elimina varianta de la început, si aceea cu "Iubire dupa sex". Sau zi asta în detrimentul ca baiatul o vede mai atractiva a doua zi dupa sex.Altfel spus, i-a picat loz în plic o fata usoara (prostituata) si a început sa o iubeasca dupa somnul de frumusețe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai intai apare atractia, logic, nu? Altfel nu se merge ai departe, ca si iubirea tot din atractie vine, si sexul l a fel.
Nu ca zic eu, asa se intampla.
Dar cand exista atractia, aceasta atractie poate declansa instant si sex si iubire (cand te indragostesti), sau doar sex.
Ca unele femei dupa sex se indragostesc si mai tare, e altceva, dar in primul rand ai atras f mult ca sa ajunga cu tine in pat, altfel nu mai vroia asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sexul si iubirea sunt doua atractii diferite, corect?
Iubirea se manifesta rational si emotional, adica analizezi ce îți place(rational), si îți place (emotional).
Sexul se manifesta cred ca la fel, adica analizezi ce îți place(rational) si iți place(emotional).
Dar sunt cazuri cand faci sex fara ratiune (te exciti la o babaciune de ex.) laughing Corect?
Sau faci sex cu ratiune (cand o vezi frumoasa si e frumoasa dar nu o iubesti) Corect?

Tragem linie de aici, si spunem ca ele totusi se separa, prin faptul ca iubirea e ceva mult mai profund decat atractia fizica în sine.Nu e doar atractie fizica, e si chimie.
Esti de acord cu mine?
Ei, acum explica-mi si mie cum se produc reactiile acestea chimice dupa sex si nu înaintea lui?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubirea nu se manifesta deloc rational! Cand te indragostesti nu este rational.
Iti place si iubesti nerational.

In urma atractiei apare iubirea ca tii la ala, ca te gandesti la el, ca etc, si daca are caracter prost, tot il placi si iubesti, desi rational stii ca n-ar fi bine, dar tu parca vi din alta lume, nu stiai astea? Ca toata lumea stie ca nu analizezi nimic dupa ce te indragostesti, nu decizi daca da sau nu te indragostesti.

Deci mai nimic nu e rational, totul se intampla automat.
Chiar rational stii ca ala e un nesimtit, dar tot il/o iubesti din pacate, eu n-am trecut prin asta, insa asa este.
Ca si eu ma intreb cum dracu sa iubesc un nenorocit (adica as zice ca analizez cum zici tu), si nu prea ii inteleg pe aia de casuna asa in prostie pe unu sau una ca si cum nu ar exista si alte fete misto, sau baieti misto.

Nici sexu nu-l faci cu ratiune, te atrage una misto in mod automat, ca vrei sau nu vrei.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Daca iubirea nu e rationala, atunci de ce nu poti sa iubesti pe cineva urat?
Rationamentul locuieste în pomul (creier) cunostintei binelui si raului, si sarpele din gradina Eden este raul care locuieste în el (în pom, în creier).
Ei bine, analizezi un om cu aceste doua atribute, bine si rau.
Daca e rau (urat pentru tine) nu îl alegi!
Daca e bun (frumos pentru tine) îl alegi!
Apoi apare chimia(iubirea), daca exista.
Cand vorbim de iubire, ne referim la doua lucruri: analiza atenta(ratiune)+chimie.

"Nici sexu nu-l faci cu ratiune, te atrage una misto in mod automat"

Da, una misto, dar nu una nașpa, pe aia o gândesti cu rationament si nu te exciti deloc, altfel te-ai excita si la copii (fara ratiune) si te-ai numi pedofil.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa iubesti pe cineva urat pentru ca mintea ta e programata genetic sa fie atrasa de persoane atractive si frumoase. In momentul in care cineva nu e atractiv deloc la general (deci 95 % din cei de sex opus nu se simt atrasi de el), nu se declanseaza atractia, deci tot nu rational, si cand se declanseaza, si cand nu, tot nerational e!
Nu tu decizi, tu nu alegi nimic, iti place sau nu.

Nu te gandesti deloc nici la sex, nu faci cu aia urata ca nu te atrage pur si simplu, nu ca nu vrei tu.
Te atrage, te excita, nu te atrage deloc, nu te excita, scurt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu e adevarat, iubim si daca partenerul a trecut printr-o schimbare urâtă.
Eu înca o mai iubesc pe Adelina chiar daca s-a mai îngrasat cu timpul.Deci e un minus, nu plus, dar iubirea a ramas, deoarece stiu ca, chimia mea s-a contopit cu a ei, si ori cat de urata s-ar face cu timpul, eu tot as iubi-o, daca chimia a avut deja loc.
Faptul ca nu vrei sa accepti ca iubirea e jumatate chimica, jumatate rationala, e alta leguma.
Si da, rationala, fiindca poti avea chimie cu celalalt si sa nu îl placi tocmai pentru faptul ca chimia lui/ei s-a ascuns dupa urâtenie, ori ea se va descoperi cand chipul ei/lui va radia mai bine pe soft cu timpul.
E ca o carapace urâtenia pentru chimie, si nu poti nega acest lucru, la o adica faptul ca, iubirea e si rationala, dar si sexul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Țin sa mentionez si faptul ca, poti fi foarte frumos, ca Justin Bieber de ex. si o fata sa nu te placa ( sa nu aiba chimie) la chip. Deci chimia iubirii e ceva unic pentru fiecare individ, si nu se produce cu oricine, la orice moment, cand vrem noi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma ma! O iubesti ca are figura dulce, inca atrage, nu zice tu mie, sunt femei si la 130 kile cu o figura draguta foc.

Pai toata lumea stie ca iubirea aia din indragosteala e nerationala in intregime, intreba aici pe cine vrei.
Aaaa, rationala e iubirea matura aia de aia in colo, care nu mai are leg cu dragostea aia din tinerete care apare fara sa vrei, atunci e exact cum zici tu.
Alegi in functie de calitati si decizi rational. Daca la asta te referi, e corect.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect domne! Nu toate figurile de nota 9 atrag pe mine sau pe tine, pe tine te atraga un tip de figura, pe mine altul, chiar daca ambii-s frumosi foc.

Insa sa fie ambii de note mari atentie!
Deci alegi intre merzan si BMW, nu intre trabant si BMW, ca nimeni nu va alege trabantul, mai ales in comparatie, adica in relatii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu ai înteles la primul raspuns dat de tine.
Ma fac putin mai explicit:
Ex 1: Eu vad o fata în prima zi, nu e frumoasa, chimia exista, chimia s-ar produce daca ar lasa-o uratenia.
Eu vad aceeasi fata a doua zi, e mai frumoasa, chimia se produce instant, si BOOM
De ce asta? Fiindca rationamentul meu blocheaza chimia ei.

Ex 2: Eu vad o fata în prima zi, nu e frumoasa, chimia nu exista, chimia nu s-ar produce chiar daca ar lasa-o uratenia.

Acum ai înteles?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu e frumoasa, chimia nu exista. Daca ar lasa-o uratenia da, s-ar putea produce chimia, sigur.
Daca o vezi ca e mai frumoasa, s-a schimbat chimia de baza cum vezi realitatea, nu si aia de indragosteala, si da, daca aia de baza se schimba si o vezi misto, sigur ca apare si focul ala al dragostei chimie.

Ce zici tu oricum nu e corect, explicatia e asta care ti-am dat-o, si da, se intampla ce zici tu in acest caz.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Uite ca eu am simtit fluturasi în stomac si dupa si înainte, si e una si aceeasi chimie.
În schimb, nu am avut chimie la Emma Watson, decat ca am vazut-o cea mai atractiva, atata tot.
Dragoste la prima vedere e si în adolescenta si dupa.
Dragostea la a doua vedere e si în adolescenta si dupa.
Ele se manifesta diferit în functie de cum arata fata cu chimie înainte si dupa.
Alta dragoste nu exista la chimie, deci nu are legatura cu ce spui tu, si mai ales cu dragostea provocata de chimie, care e doar una, nu mai multe.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai simtit si inainte, atunci ai placut-o la nivel inconstient prima data, nu este exclus.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tu te complaci cu ideea ca dragostea unor îndragostiti nu e rationala, desi o gandesti daca e urata.Cand zici doar iubire si separi de aceasta rationamentul, atunci chimia nu se produce!
Nu te lasa sa vezi bioprogramarea rationamentul în iubire, de aceea nu poti recunoaste ca am dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ce stiu eu, intreaba pe cine vreai, dragostea unor indrag nu este rationala, hai ca deschid topic eu! Sa vedem.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ok.Asa mai venim de acasa.
Corect ar fi sa deschid si eu un nou topic, și cred ca asta voi face.

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sexul e o nevoie de reproducere a speciei, iubirea este atasamentul dintre doua persoane

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai clar de atat nu se poate, sau? Hai ca mai asteptam oameni cu un raspuns la fel de bun si scurt ca al tau (pentru funda). Cred ca nu se va întampla, aflam.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok,hai ca mai spun eu ceva pana mai vine cineva! In primul rand,iubirea este o nevoie psihica si spirituala mostenita de la parintii nostri! Practic orice fiinta de pe planeta asta are nevoie de ea,este o nevoie de a avea pe cineva care sa te inteleaga,sa te sustina la greu,sa te laude cand faci ceva deosebit,sa ai o persoana langa tine sa discuti una alta,sa ai pe cineva caruia sa ii pese de tine,ca sa nu spui ca traiesti pentru nimic! Insa adevarul crud intervine cand trebuie sa accepti ca si sexul este important(ba chiar crucial)pentru o relatie armonioasa si sanatoasa,deoarece este o nevoie de baza,insa nu poti sa faci sex cu cineva de care nu esti atras,si nici daca acel cineva nu este atras de tine! Bine,poti,dar sexul facut fara atractie e cel mai nasol lucru ever! Asta si plus ca sexul exista pentru inmultirea indivizilor speciei! Dar din nou,fara atractie e imposibil! Iar adevarul crud de care spuneam mai sus este ca cei complet neatragatori(eu si altii)nu vor stii niciodata ce e o iubire mutuala,deoarace nimeni nu ii va iubi! Suntem niste fiinte imperfecte,noi oamenii,si judecam de multe ori involuntar alti oameni dupa cum arata, degeaba incercam noi sa negam! Iar cei care nu au avut acel noroc de a avea minimul de atractie fizica in ei, nu vor experimenta niciodata iubirea si vor fi mereu singuri! Da, iubirea si sexul sunt lucruri diferite, dar iubire fara sex(sau atractie sexuala)nu exista!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce spui ca iubirea fara sex nu exista?
Daca ai deveni dintr-o data ipotent, nu ar mai fi iubire? Sau daca s-ar întâmpla doamne ferește sa se îmbolnaveasca iubita, nu ar mai fi iubita? Gandeste-te si la asta.
Apoi mai venim si cu alte lucruri care te pun în față unei decizii, de ex. Daca ai avea de ales între o iubita, de casa, cu niciun contact sexual pana la batranete, si alta neiubita, tot de casa, cu contact sexual, ce ai alege? Fiindca tocmai am facut distinctia dintre cele doua, si e foarte usor sa cadem în capcana ca ele se completeaza una pe alta.

| JicaContra a răspuns:

Evident, tu nu vezi nici una, de ce?

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Eu le vad ca tine, cu doi ochi, cateodata îmi pun ochelarii si vad mai multe discrepante între cele doua, cu patru ochi.

Dar pacat ca unora le lipsesc si ochelarii si al doilea ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa fie, dar nu prea e! E ceva numit selectie sexuala care face in asa fel incat cei mai atragatori sa aduca mai multi oameni pe lume!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mecanismul atractiei sexuale ne-ar conduce cu gandul la magnetismul celor doi poli opusi.Cu cat magnetismul are o forță de atragere(frumusețe) mai mare, cu atat are sansa sa se alipeasca mai repede de celalalt magnet complementar(femeia), în caz contrar, dureaza o infinitate pana ce se combina cei doi magneti mai putin atragatori.
În plus, exista sansa sa fii extrem de neatragator, precum respingerea unor magneti între magneti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine nu, atracția fizică e egala cu iubirea.

Pentru ca-s prea singur(literalmente nu vorbesc cu prea multe femei)am crush-uri, de mă trimit femeile cu capul in nori, din cate am înțeles e ca atașamentul care îl are o mama fata de copilul nou născut, mă îndrăgostesc și simt fluturi in stomac din primele 5 minute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe cat de trist...pe atat de adevarat.Astfel, corect ar fi să vorbim despre iubirea dintre o anumită mamă şi un anumit partener, fiindca ele de multe ori se intersecteaza. În realitate ne îndrăgostim de ceea ce ne este familiar, dar uitam, pentru ca, usor, usor, ne desprindem de iubirea mamei, care va fi înlocuita cu timpul de o alta poate la fel de identica cu prima si nu ne dam seama.

Ochii văd, inima cere, fluturaşii răsar în stomac, dar ea nu da semne ca te place. trist.