| fuckThisLife a întrebat:

Exista vreo diferenta intre iubire si dragoste?happy

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Iubirea este plenitudinea sufleteasca, acel tot care cuprinde fiecare atom al fiintei si se revarsa asupra intregii creatii. Iubim natura, florile, copii, casa, iubim pamantul, cerul si viata, iubim fiinta umana, iubim tot ceea ce ne aduce pace, liniste.

Iubire este ca o manta "binefacatoare" care protejeaza atat pe cel care iubeste cat si "obiectul" iubirii. Iubim fara a cere nimic in schimb si suntem recunoscatori.

Din iubirea pentru natura ne raneste "murdarirea "ei, din iubirea pentru copii suntem raniti de lacrimile lor, de "micile" lor dureri.si aici intervine protectia din iubire dorim sa protejam.

Dragostea este acel simtamant divin care cuprinde doar un "coltisor" al fiintei noastre.
Este sentimentul revarsat doar asupra unei fiinte care umple, este adevarat, un anumit spatiu, anume daruit ei.

In iubire nu exista egoism, gelozie. Insa nu suntem gelosi pe cei ce iubesc natura,florile, creatia divina, pe cand in dragoste, aici intervine sentimentul "posesiunii", al dorintei de a avea, de a pastra doar pentru tine "obiectul" dragostei tale.

De aceea iubirea este perena, pentru ca nu este egoista, nu ne asteptam la "rasplata"iubim pentru ca iubim.

In dragoste cerem,dam si cerem si cand nu ni se da,atunci,nu mai suntem indragostiti, pentru ca "obiectul "dragostei noastre, nu mai corespunde cerintelor noastre si trece.

In esenta in iubire nu exista ura, resentimente pentru ca iubesti fara a astepta ceva.

In dragoste, astepti si cand trece raman multe regrete, resentimente si ura, sau doar indiferenta care este si ea in sine un sentiment dureros.

| Zenithf a răspuns:

Nu intotdeauna iubirea implica si o relatie trupeasca, pe cand dragostea nu este dragoste fara "incarligare".

| Ezyo a răspuns:

Da,dragostea o simti pentru parinti,copii,frati, prieteni, rude... iubirea insa numai pentru o singura persoana speciala tie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sunt doua variante pe care oameni le inteleg. Prima varianta
Iubirea DEFINITIE: Iubirea este un sentiment la fel si dragostea sunt niste sinonime, sentimenul produs este cand simiti ca placi pe cineva cu adevarat si vrei sa-ti creezi un viitorul cu el/ea sau iubirea fata de prieteni si rude pe care ii iubesti si ii apreciezi. A doua varianta: Iubirea Definitie este atunci cand iubesti pe cineva ti la el si Dragostea inseamna sex. Sper ca ti-am fost de folos, dar sa stii ca sunt ambele variante corecte dar mai mult se foloseste iubirea pentru cei la care ti. Sper ca te-am ajutat si o zi cu zambet sa ai big grin!