| Mimimimimi96 a întrebat:

Este posibil,ca de la multa masturbare,FARA SA INTRODUCI NIMIC,doar la exterior,poate sa nu mai fii virgina? am auzit undeva acest lucru, insa nu stiu daca e adevarat ca de la supra masturbare sa se rupa himenul fara sa introduci nimic

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Masturbare fara introducere presupune ca stimulezi vulva si clitorisul, aflate la exterior. (chit ca ala mic e putin ascuns sub capisonul lui.) Himenul este situat mai la interior. te poti uita in oglinda, dupa ce te-ai spalat foarte bine pe maini!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Virgina nu mai esti decat in momentul in care faci ARTA adica SEX

| corbulalbrosu a răspuns:

In acceptiunea marii majoritati o fata isi pierde virginitatea doar in momentul dezvirginarii, adica abia atunci cand vaginul ei este penetrat de penisul real/adevarat al unui barbat. Se prea poate ca din neatentie sau greseala uneori fetele sa-si lezeze/rupa himenul si din acel motiv sa si curga cateva picaturi de sange, insa in acest caz se produce doar o deflorare nu si dezvirginare. Actiunea ta prin care tu nu ti-ai bagat degetele in "pasarica" sau diferite alte obiecte nu poate fi considerata decat o simpla autosatisfacere/masturbare nevinovata. Asa ca in cazul in care tie iti face placere si ajungi sa simti satisfactie la finalul actiunii poti continua linistita aceasta activitate, deoarece prin masturbare nu te poti dezvirgina.In cazul tau se poate afirma fara a gresi : DA ESTI VIRGINA IN CONTINUARE. Multa sanatate.

| Mimimimimi96 explică (pentru corbulalbrosu):

Si nu are cum sa se rupa himenul de la supra excitare, fara de a introduce nimic?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mimimimimi96):

Ba da himenul se poate rupe deoarece in unele cazuri acea pielitza poate fi foarte fina, foarte subtire si se poate rupe extrem de usor, chiar de la gimnastica, un spagat sau mersul cu bicicleta. Depinde cat este de elastic deoarece sunt si cazuri in care himenul rezista inca mult timp sa ramana intreg si dupa inceperea vietii sexuale.De regula este destul de rara situatia ca himenul sa se rupa in urma unei masturbari si mai ales una fara penetrare.

| Oana92 a răspuns:

Mai, dar tu ai logica? Cum sa fie adevarat asa ceva? Inainte de a pune o intrebare nu o gandesti?