| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil să intri în sevraj daca te lași de masturbare? Vreau să mă las și am deja 15 zile, dar am început să nu mai dorm noaptea pentru că am extrem de multă energie, am avut ieri seară două atacuri de panică destul de puternice, am momente când mă simt fericit și momente când mă simt trist, sunt mult mai nervos și agresiv. E posibil să fi intrat in sevraj? Mă masturbam la 2 zile inainte.

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

1 Da, uite aici, acest document este luat de pe www.ASAM.org care este Societatea Americana de medicina a dependentelor.
http://www.asam.org/......n-faqs.pdf

2 Dar, ai grija ca te poti masturba si fara a fi dependent.
Daca factorii, circumstantele, agentii, sunt erotici, iti creaza impuls.
De aceea este important sa INDENTIFICI, unde se aprinde acesta dorinta.
Chiar si gandurile sunt un factor care iti creaza impuls.

3 Enegia.
Trebuie sa intelegi un secret.
Intra pe acesta acesta pagina, http://www.romedic.ro/......--0P17792.

Pune atentie, unde scrie:
Semnale ale organismului ca tensiunea sexuala este in crestere.
Acuma trebuie sa intelegi, ce insemna TENSIUNE SEXUALA.
Acesta tensiune, ia nastere, si daca esti capabul sa indentifici, cum se activeaza, vei sti sa fi DETENSIONAT(linistit, relaxat).

Trebuie sa intelegi ca:
Dorinta, impuls, motivatie, libido, sunt sinonime.
Nu poti intelege esenta acestor cuvinte, doar cu termenul dorinta.
Ca sa intelegi trebuie sa cauti sinonimele.

Asa este si tensiune sexuala.
Acesta tensiune este sinonima cu stresul.
Daca cauti, cum apare stresul, vei vedea cum ia nastere tesiunea sexuala.
Acesta mobilizare de energie, care creaza tensiune sexuala, este o reactie programata in creier, care se activeaza la stimuli erotici.
Daca indentifici, cauza, te pori feri de ia.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e sevraj - e pur și simplu acumularea de energie sexuală nefolosită.

| doctorandus a răspuns:

Instinctul sexual isi cere satisfacerea, d-aia esti nervos. In ce priveste atacul de panica, ar trebui sa discuti asta cu un psihiatru.

| doctorandus a răspuns:

Si nu, masturbarea nu e cocaina sau heroina ca sa intri in sevraj.

| doctorandus a răspuns:

Si, intrebarea intrebarilor, ce zice ASAM despre porno sau masturbare?

Daca ne luam dupa https://www.google.com/......ps?/search rezulta ca ASAM nu zice mare lucru despre pornografie.

Acelasi lucru pentru https://www.google.com/......ps?/search

| Seba2013 a răspuns:

Mersi de funda.
Iti fac o paralela sa itelegi mai bine.

Frica apare la un pericol.
Acesta frica este normala.

Dar daca tu cauti pericolul, sau iti creezi unul imaginar, insemna ca esti dependent.
Simti acesta nevoie, adrenalina si dopamina, iar tu vei cauta situatii ca sa le activezi.
Lucrul acesta insemna dependenta.
Daca vrei, putem vorbi, mai mult.

| Seba2013 a răspuns:

Ai grija cu acel doctorandus, pentru ca folosescte pseudostiinta.
Pe mine m-a bagat la ignor, a vazut ca nu ii merge cu mine.

Cica masturbarea nu este cocaina.
Dar intrabal jocurile de noroc, sunt cocaina?
Cu intrebarea acesta, il bagi intr-o incurcatura foarte mare, pentru ca DSM-ul recunoaste acesta dependenta.

Deci acest doctorandus, este doar un amagitor, care se foloseste, de oamenii slabi, care ai nevoie de ajutor.

| AlexEli a răspuns:

Daca nu ai o partenera langa tine cu care sa practici sexul parerea mea e ca nu ar trebui sa te lasi de masturbare. Nu sa o faci de 10 ori pe zi dar nici zilnic. Fa-o o data la 3-4 zile si esti fericit.

| anonim159xxx a răspuns:

Daca incerci sa te lasi fara ajutor specializat poti avea mari probleme de sanatate. Poti incerca sa apelezi la un specialist dar esti destul de scump sau se mai practica ca alternativa utilizarea gainilor pentru eliminarea excesului de laptic al vietii