| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața, cer un sfat urgent de la voi.
Nu mai pot dormi de 4 zile.
Abia 3 ore dacă am dormit cel mai mult.
Seara când dau sa intru în faza de somn nu pot, am palpitatii, atacuri de panică, dureri în piept.
După 2 zile s-a agravat, am hipertensiune arteriala sau ce o fi ca nu pot intra în somn și am primele simptome de mai sus +tensiune mare mi se umfla venele și simt ca explodează în cap daca dau sa dorm, sunt extenuat! Va rog să mă ajutați ca nu mai suport, sa mă tratez acasa nu vreau doctor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Genevaaa a răspuns:

Ceai... și pastile de somn

| Motherlode a răspuns (pentru Genevaaa):

In niciun caz pastile de somn, crează dependentă si nu vei mai putea dormi fara sad

| Motherlode a răspuns (pentru Genevaaa):

Trebuie sa stai linistit si cel mai bine sa faci un consult. Nu e nimic rau sau vreo rusine sa mergi la doctor. Trebuie sa depistezi care e cauza si numai cineva specializat poate. Nu cred ca ai vrea sa se înrăutățească situatia. Ia-ti inima in dinti si mergi sa te faci bine.

| Genevaaa a răspuns (pentru Motherlode):

Una singură nu strică

| Motherlode a răspuns (pentru Genevaaa):

E la fel ca pentru un drog sau o tigara. Una singura azi, una singura peste ceva timp pana cand nu mai stii cum sa scapi.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te tratezi acasă ai nevoie în primul rând de un tensiometru.
Apoi în funcție de nivelul tensiunii poți decide ce vrei sau nu vrei.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Este foarte important să înțelegem că problemele de somn pot avea cauze serioase și că este important să cereți ajutor medical dacă aveți probleme cu somnul care durează mai mult de câteva nopți. Problemele de somn pot fi cauzate de diverse probleme de sănătate, cum ar fi tulburările de anxietate, depresia, bolile cardiovasculare sau problemele hormonale. Dacă întâmpinați simptome precum atacuri de panică, dureri în piept, hipertensiune arterială sau simptome fizice severe în timp ce încercați să dormiți, este important să vă adresați unui medic pentru a obține ajutor.

Cu toate acestea, există câteva lucruri pe care le puteți încerca acasă pentru a îmbunătăți calitatea somnului dvs.:

Încercați să vă mențineți un program de somn regulat, mergând la culcare și trezindu-vă la aceeași oră în fiecare zi.

Asigurați-vă că aveți un mediu de dormit confortabil, cu o temperatură potrivită și fără lumină sau zgomote deranjante.

Evitați să consumați alimente sau băuturi care pot afecta calitatea somnului, cum ar fi cafeina, alcoolul sau alimentele picante înainte de culcare.

Încercați să faceți o activitate relaxantă înainte de a vă culca, cum ar fi cititul sau ascultat muzică calmă.

Încercați să evitați să vă uitați la televizor, să folosiți laptop-ul sau telefonul înainte de a vă culca, deoarece lumina albastră emisă de acestea poate perturba ritmul circadiar și poate împiedica adormirea.

Dacă problemele de somn persisă după ce încercați aceste soluții, este important să vă adresați unui medic pentru a obține ajutor.

| Omis a răspuns:

Bună!

În ziua de azi, stresul este cea mai mare problemă cu care ne confruntăm. Din cauza lui ne îmbolnăvim. Trebuie doar să îți dai seama de ce ți se întâmplă ceea ce ți se întâmplă.

Corpul nostru cu siguranță se reface singur, dar dacă noi din punct de vedere psihic nu suntem bine, corpul nostru nu se va reface, pentru că el simte stimulii negativi pe care subconșientul i-i transmite.

Așadar, dacă vezi că nu poți singur momentan, să știi că nu este nicio problemă în a cere ajutor medical sau orice fel de ajutor de la o persoană apropiată happy.

Să fii bine!

| Cristian86 a răspuns:

Melatonină.

| Sigmamale a răspuns:

Te ai uitat la fight club?