| cristinamihaelaiordan a întrebat:

Este recomandat sa nu fac sex deloc in perioada fertilității?
Cand incepe perioada aceasta?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa nu faci. Cica nu e bine pentru voi in fertilitate iese mizeria din canal si ala isi baga materialu so lase inauntru e ca si cum iti dai km inapoi la parteneri sexuali

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mgtow):

N-as fi crezut ca un barbat matur poate sa faca o astfel de afirmatie.
Faci o confuzie regretabila si impardonabila afirmand aceasta ineptie : ''Cica nu e bine pentru voi in fertilitate iese mizeria din canal'' Perioada MENSTRUALA este. ''una'', iar perioada FERTILA este. ''alta'' si cu totul dar cu totul ALTCEVA.

| darrio2007 a răspuns:

Poti face sex dar cu protectie impotriva sarcinii. Daca nu cumva iti doresti o sarcina.

| darrio2007 a răspuns:

Uite aici un mod de a-ti calcula perioada fertila.
https://euromaterna.ro/......latiei.php

| GdX a răspuns:

Depinde ce vrei. Sa faci sau sa nu faci copil?
Dar nu mai bine folositi voi prezervativul ca e mai safe.

| sierra1 a răspuns:

"sa nu fac sex deloc in perioada fertilității?" - care e intenția, să eviți sau să ai o sarcină? Nu știm ce urmărești...

| corbulalbrosu a răspuns:

Actele sexuale pot fi intretinute si in perioada celor 5-7 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, in cazul in care sexul este protejat si este folosita o protectie foarte sigura oferita de prezervativ sau o combinatie prezervativ si ovule spermicide.
PERIOADA FERTILA a fiecarui ciclu menstrual indiferent de lungimea sa se poate stabili/determina NUMAI/DOAR in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT. In acest caz se scad 18 zile din ziua/data la care prin calcul a rezultat ca urmeaza sa inceapa viitoarea menstruatie si astfel se obtine PRIMA ZI a perioadei fertile. Din aceeasi zi/data scazand 13 zile se determina ULTIMA zi a PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu menstrual.
Iar in cazul in care ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT, determinarea/stabilirea perioadei fertile se poate face numai cu ajutorul TESTERULUI DE FERTILITATE si OVULATIE atat cel care functioneaza pe baza analizarii zilnice a urinei cat si a testerului care analizeaza saliva prelevata zilnic din gura (de sub limba).
Iti indic sa citesti cu multa atentie raspunsul care a fost transmis urmatoarei intrebarii, fiindca probabil vei intelege cum se calculeaza/determina care estePERIOADA FERTILA a ciclului :
https://www.tpu.ro/......dar-nu-am/
Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar poti sa faci, ce legatura are?

Sau tu te referi la sarcina? Foloseste un prezervativ atunci si gata.

| Sofer a răspuns:

Dacă ai ciclu neregulat, e cam greu sa afli perioada fertila.

| Goete a răspuns:

Incepe pe la varsta de 13 ani si se termina pe la 50-60