| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca i-a venit ciclul în data de 4 septembrie iar noi in data de 13 septembrie am facut sex neprotejat dar nu am ejaculat in ea, iar in data de 18 am facut protejat, poate sa ramana însărcinată? Ciclul ei vine cam la 29-30 de zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimic NU s-a schimbat intre timp, fata de ceea ce s-a explicat în
28 Septembrie | corbulalbrosu a răspuns :
Daca ciclul menstrual este suficient de bine reglat si are mereu o lungimea de 29-30 de zile, inseamna ca data in care se produce OVULATIA, se poate detremina cu destul de mare precizie. Este stabilit stiintific ca procesul de eliberare a ovulului din ovar are loc intotdeauna cu exact 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual.
04.09 - 02.10 = 29 zile, Ovulatia are loc in data de 19.09
04.09 - 03.10 = 30 zile, Ovulata are loc in data de 20.09
Pe baza zilelor in care se produce cel mai probabil ovulatia, se stabilesc cele 4 zile situate inainte de ziua ovulatiei si cele 2 zile situate dupa ziua de ovulatie si astfel rezulta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual care poate avea 30 de zile, si anume zilele fertile sunt : 15, 16, 17, 18 + 19, 20 + 21, 22 Septembrie.
Zilele cuprinse intre 04.09 - 14.09 a fost prima perioada infertila
Zilele situate intre data de 23.09 - 02/03.10 reprezinta cea de a 2-a perioada infertila (adiica cea total INFERTILA in care este cu totul IMPOSIBIL sa poata exista un OVUL VIABIL).
Fiindca actul sexual intretinut in data de 18.09 a fost protejat si prezervativul folosit a ramas intreag/intact la terminarea actului sexual, rezulta ca NU a ajuns sperma in vagin. Astfel ca a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina, chiar daca sexul a fost intretinut probabil in cea mai fertila zi a ciclului menstrual.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la intrebarile astea. Se pare ca nu ai inteles nimic.

| GdX a răspuns:

NU, nu poate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida.

| Stegman a răspuns:

Nu poate. Mai bine va protejati si scapi de stres.