| gamergirl111 a întrebat:

ESTE URGENT!
Am făcut prima oara sex in perioada ovulației, acum 2 săptămâni și am folosit prezervativ și nu s-a rupt din câte am vazut. Am pus o întrebare pe TPU, in care am menționat ca eu și iubitul meu aveam pe organele genitale un lichid alb asemanator cu sperma, la care mi s-a răspuns ca e secreția vaginală și m-am calmat, crezând ca nu sunt șanse de a rămâne însărcinată. Iar azi, când ar fi trebuit sa îmi vina menstruația am observat doar o sângerare ușoară, aceasta determinând o sarcina din cate stiu eu. Sunt șanse mari sa fiu însărcinată? Va rog ajutați-ma, sunt in disperare.....cat mai repede un răspuns dacă se poate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale se poate produce cu o abatere de obicei inexplicabila, de circa 2-4 zile in +/- fata de data de pornire preconizata sau cea reiesita din calcul, fara ca aceasta abatere sa reprezinte un motiv de ingrijorare. Pentru informarea ta PRECISA si CORECTA trebuie sa afli/sa stii ca acea convingere de-a ta potrivit careia : ""...am observat doar o sângerare ușoară, aceasta determinând o sarcina din cate stiu eu."" este complet falsa, eronata, gresita. Uneori este posibil sa apara o sangerare slaba cu 1-2 zile inainte de momentul pornirii efective a menstruatiei autentice, sangerare care apare din cauza desprinderii mai lente/cu o oarecare dificultate a endometrului de pe peretele uterului, ceea ce poate genera astfel de mici sangerari premenstruale. Probabilitatea de a exista o darcina in cazul tau este egala cu...0 (zero). Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai ...nu inteleg. Aveati amandoi acelasi lichid?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sexul a fost protejat de la cap la coada, nu poate fii vorba de nici o sarcina, iar sangerarea de azi te instiinteaza ca ti-a venit menstruatia!

| Caood a răspuns:

De ce ai face asa ceva?

| 7291946302 a răspuns:

Este normal ca dupa dezvirginare sa existe cateva dereglari ale c.m. asa ca nu te panica. Oricum sansele de a ramane insarcinata la dezvirginare sunt minime deoarece nivelul lui de excitabilitate nu este deloc ridicat.
Nu te stresa, stresul este un alt factor care iti poate intarzia menstruatia, va veni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este nevoie de un test de sarcină.

| sofisis a răspuns (pentru 7291946302):

Din contra. La dezvirginare sunt cele mai mari riscuri pentru ca se poate produce ovulatie spontana. De unde naiba va informati?
Si ce legatura are nivelul de excitabilitate cu sarcina?

| Andreeush a răspuns:

Dacă v-ați protejat nu poate fi vorba despre o sarcină.
Acea sângerare poate fi un semn că îți va veni menstruația.

| gamergirl111 explică (pentru corbulalbrosu):

Ați avut dreptate! Multumesc!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat nu poti fi gravida. Consulta un medic ginecolog sa fa un test de sarcina.