| gamergirl111 a întrebat:

ESTE URGENT!
Am făcut prima oara sex in perioada ovulației, acum 2 săptămâni și am folosit prezervativ și nu s-a rupt din câte am vazut. Am pus o întrebare pe TPU, in care am menționat ca eu și iubitul meu aveam pe organele genitale un lichid alb asemanator cu sperma, la care mi s-a răspuns ca e secreția vaginală și m-am calmat, crezând ca nu sunt șanse de a rămâne însărcinată. Iar azi, când ar fi trebuit sa îmi vina menstruația am observat doar o sângerare ușoară, aceasta determinând o sarcina din cate stiu eu. Sunt șanse mari sa fiu însărcinată? Va rog ajutați-ma, sunt in disperare.....cat mai repede un răspuns dacă se poate

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale se poate produce cu o abatere de obicei inexplicabila, de circa 2-4 zile in +/- fata de data de pornire preconizata sau cea reiesita din calcul, fara ca aceasta abatere sa reprezinte un motiv de ingrijorare. Pentru informarea ta PRECISA si CORECTA trebuie sa afli/sa stii ca acea convingere de-a ta potrivit careia : ""...am observat doar o sângerare ușoară, aceasta determinând o sarcina din cate stiu eu."" este complet falsa, eronata, gresita. Uneori este posibil sa apara o sangerare slaba cu 1-2 zile inainte de momentul pornirii efective a menstruatiei autentice, sangerare care apare din cauza desprinderii mai lente/cu o oarecare dificultate a endometrului de pe peretele uterului, ceea ce poate genera astfel de mici sangerari premenstruale. Probabilitatea de a exista o darcina in cazul tau este egala cu...0 (zero). Multa sanatate!

| gamergirl111 explică (pentru corbulalbrosu):

Ați avut dreptate! Multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sexul a fost protejat de la cap la coada, nu poate fii vorba de nici o sarcina, iar sangerarea de azi te instiinteaza ca ti-a venit menstruatia!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este nevoie de un test de sarcină.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat nu poti fi gravida. Consulta un medic ginecolog sa fa un test de sarcina.

| Andreeush a răspuns:

Dacă v-ați protejat nu poate fi vorba despre o sarcină.
Acea sângerare poate fi un semn că îți va veni menstruația.

| sofisis a răspuns:

Pai ...nu inteleg. Aveati amandoi acelasi lichid?

| Caood a răspuns:

De ce ai face asa ceva?

| 7291946302 a răspuns:

Este normal ca dupa dezvirginare sa existe cateva dereglari ale c.m. asa ca nu te panica. Oricum sansele de a ramane insarcinata la dezvirginare sunt minime deoarece nivelul lui de excitabilitate nu este deloc ridicat.
Nu te stresa, stresul este un alt factor care iti poate intarzia menstruatia, va veni.

| sofisis a răspuns (pentru 7291946302):

Din contra. La dezvirginare sunt cele mai mari riscuri pentru ca se poate produce ovulatie spontana. De unde naiba va informati?
Si ce legatura are nivelul de excitabilitate cu sarcina?