| Pepenecald a întrebat:

Eu am un ciclu dereglat.
Luna asta mi-a venit un maroniu dar acum sa îndreptat spre rosu. Treaba e că în mod normal mă doare foarte mult burta la menstruație dar acum deloc, și curge foarte puțin.Ce credeți ce este? Am doar 14 ani.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum este pepenele cald intr o zi de vară? Scîrbos, pepenele rece este gustos pe caniculă, ai putea sa pui pepene rece, ca nume pe TPU, acum legat de intrebarea ta, esti la inceput de ciclu si de aceea ti a venit maroniu, el se tot reglează pana spre 18 ani, iar dureri au multe fete/femei in perioada ciclului deci nu esti singura, asta asa ca o incurajare, cand ai dureri, ia ibuprofen sau nurofen ținta lui este durerea cum spune si reclama, iar alte "leacuri" sticle cu apă caldă sa le ții pe burtă in momentele de crize de dureri, c am astea ar fi.Sanatate multă.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nimic laughing sunt dereglari normale varstei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda

| corbulalbrosu a răspuns:

Procesul de sangerare menstruala ti s-a modificat fata de alte modul in care s-a desfasurat si alta data din cauza dereglarilor hormonale frecvente care au loc in decursul ciclului menstrual. Aceste dereglari ale activitatii hormonale au ca efect dereglarea atat a CICLULUI MENSTRUAL ca si lungime/durata si induce caracteristica de ciclu NEREGULAT sau DEREGLAT, dar in plus provoaca si modificari in desfasurarea procesului de sangerare menstruala care deseori devine atipica/anormala ca si numar de zile, flux de eliminare, cantitate de sange, aspect, culoare, miros textura, etc. Faptul ca acum lipseste senzatia de durere specifica simptomei premenstruale, se poate datora faptului ca in acest moment inca NU esti/NU este vorba de o menstruatie autentica.
Sanatate!