| Alvarez11 a întrebat:

Eu am vârsta de 20 de ani împlinită, iubita mea are 16 ani fără 2 luni, nu am întreținut încă relații sexuale, ne-am decis că abia când va împlini 17-18 ani să întreținem. Fac cumva vreo ilegalitate din moment ce suntem împreună dar nu întreținem relații sexuale?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nu, întrebarea ta e dacă relația voastră e inappropriate, nu, nu e. Dacă aveai undeva la 24 - 25 da, nu era tocmai okay dar în acest context vorbim de o diferență de 4 ani. Deci nu vorbim neapărat de o dinamică inegală de putere, deoarece la 20 nu ai o mentalitate foarte diferită față de o persoană de 16-17 ani.
Cât despre partea legală, nu e ilegal, în România vârstă de consimțământ e de 16 ani, ceea ce nu e tot timpul okay, pentru cunosc tipi care bat spre 30 - 40 care try to hit tipe de 16 taman pentru că rahatul ăsta nu e ilegal. Consider că discermântul unui adolescent e parțial dezvoltat și se dezvoltă complet abia între 20 -25 ani, de asta vârstă de consimțământ ar trebui să țină cont de mental age gap, 5 hai să zic 6 ani nu e big deal, dacă cel mai tânăr element din that relationship is over 15.
Spre exemplu între vârstă 12 - 15 ani, I find inappropriate o diferență mai mare 2 ani. De ce? Pentru că pentru un puști de 15 - 16 ani is much easier to take advantage asupra unei preadoscente de 12 - 13 ani, and still nu e ilegală chestia asta.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In teorie da, practic nu da nimeni 2 bani pe situatia voastra, inclusiv politiei i se falfaie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ea este minora, deci daca parintii ei te reclama la politie vei avea probleme, ar trebui sa i ti cauti pe cineva de varsta ta nu minore, tu ai 20 de ani, cauta ti una mai mare 22-24 ani e ok.

| ania a răspuns:

Dupa ce ea are 16 ani, cu acordul parintilor ei va puteti casatori si atunci se bucura si Dumnezeu daca faceti si sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca este o ilegalitate, fiindca ea este minora, pana va implinii 18 ani si desii ea poate consimtii sexul de la 16 ani, daca ii este frica de parintii ei si acestia fac plangere la Politie acuzandu-te de viol, risti totusi sa faci puscarie.
Cunsc un caz concret in care fata avea 17 ani si a acecptats ex, ba chiar a avut 2 prieteni cu care a facut sex, dar taica-su a aflat cand era deja la al doilea si a batut-o, iar ea de frica a spus ca a fost violata.

S-a ajuns la proces, judecat la Tribunal, baiatul fiind acuzat de viol si condamnat la puscarie. Dupa multe tratative, tatal fetei a acceptat sa-si retraga plangerea de viol daca primeste 50.000 euro.
Evident ca baiatul nu avea atata banet, asa ca, toata familia a intrat in priza si au imprumutat bani pe unde au putut, ca sa plateasca suma aia la tatal fetei, ca baiatul sa nu faca puscarie si sa nu ramana cu dosar penal pe viata.

Ti-am povestit acest lucru, pentru ca-i important sa cunosti toate datele unei posibile probleme, ca sa nu cazi in propria-ti plasa, platind cu viata ca un prost.

Dupa 18 ani fata este majora si poate decide fara probleme daca face sex, nemaifiind nici un pericol ca parintii ei sa te poata acuza de viol.

| mihai69 a răspuns:

Nici dacă aveai relații intime cu ea nu era ilegal dacă sunt liber consimțite.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| cristimihailov a răspuns:

Mai asteapta si tu 2 luni.
Pe urma o treci la oral si cand e gata la restul.

Ideal ar fi sa o schimbi.

| Goete a răspuns:

Nici daca intretineti nu faci nici o ilegalitate

| Genevaaa a răspuns:

Va nu v-a

| secs69 a răspuns:

Nu