| didi_1419 a întrebat:

Eu cu sotul meu ne dorim un copil, ciclul mi-a venit pe 29 iulie si am facut sex incepand din prima zi pana pe 6 august si pe 10 august dar mi-am facut testul de sarcina si imi arata negativ.Se poate sa nu fiu insarcinata sau sa imi mai repet testul?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricum trebuie sa mai repeti testul al 21 de zile de perioada fertila. La un calcul sumar, daca ai ciclul regulat de 28 de zile, perioada ta fertila a fost intre 9 si 14 august, perioada in care ar fi trebui sa faceti sex cam o data la doua zile.
Atentie! Sexul in fiecare zi scade oarecum calitatea spermatozoizilor, ca si sexul la interval mai mare de 4-5 zile.

| elena a răspuns:

Draga mea, pe 6 august NU, perioada infertila, pe 10 august DA, dar poate nu "s-a prins", mai poti incerca tot in aceasta luna pe 12, 13, 14, 15, 16, 17...hai, sa fie cu noroc!

| Rizer a răspuns:

Mai repeta-l in a-14-zi cu urina de dimineata

| abis a răspuns:

Da, se poate sa nu fii insarcinata. Nu-i nevoie sa repeti testul, repeta "distractia" cu sotul tau in zilele fertile. Daca in trei-patru luni nu reusiti, adresati-va medicului, este posibil sa existe vreo problema. Nu te impacienta, pentru orice problema exista solutii. happy

Sunt cupluri care reusesc sa aiba copii doar dupa luni bune de incercari sau chiar dupa ani de zile...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-ti va raspunde @psihosex, atunci raspunsul va fi asa:
de ce nu va protejati voi? folositi cu incredere prezervativul. laughing