| mariaaaaaaaaaana a întrebat:

Eu si iubitul meu suntem amândoi virgini si vrem sa o facem însă eu zilele astea sunt la ovulatie si ma gândeam daca ar fi vreo problema.o facem protejat oricum..am primit sfaturi ca prima oara..prima penetrare sa fie fără prezervativ si dupa sa si l pună..insa eu nu pot sa am încredere in el pentru ca isi da drumul si repede fiind prima oara..intrebarile mele sunt:e ok sa o fac acum chiar daca sunt la ovulatie? & prima penetrare cu sau fără prezervativ?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza daca esti sau nu la ovulatie, daca folositi corect prezervativ, este ok. Nu stiu cine te-a sfatuit sa nu folosesti prezervativ la prima penetrare, dar e un dement. Cu prezervativ te va durea de 10 ori mai putin. Fara prezervativ te va durea mult mai mult si exista si un risc semnificativ de sarcina.
Nu uita, inainte de primul contact sexual, discuta cu ginecologul pe care ti l-ai ales si mergeti sa va faceti amandoi analizele obligatorii (exista un set necesar si daca sunteti virgini amandoi, ti le va prescrie medicul ginecolog sau medicul de familie)

| corbulalbrosu a răspuns:

Dezvirginarea se face obligatoriu cu un mijloc de protectie, care poate fi prezervativ sau ovul spermicid deoarece este vorba de sex mai greu si mai ales ca se va petrece in perioada fertila.El nu va reusi sa-si controleze ejacularea si va da drumul garantat in primele secunde sau este posibil chiar inainte de a te penetra.V-as sfatui spre binele tau domnisoara sa amanati dezvirginarea pana inainte de menstruatie cu 1-3 zile.Nu cred ca ti-ai dori o sarcina si pe urma un avort la varsta ta. Va previn sa aveti mare grija. Multa sanatate.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Bun, desi, nu este neaparat recomandat sa intretineti relatii sexuale in perioada in care tu esti la ovulatie.Dar daca vreti sa o faceti, luati un prezervativ de buna calitate(cele de la Durex sunt mai scumpe, dar mai rezistente), deoarece prezervativele ieftine se rup usor, si, daca nu va dati seama, ramai gravida din greseala, si ete foarte greu. Fiind prima data, folositi lubrifianti, entru ca, daca doare mai putin. Faza cu prima pentrare fara prezervativ este TOTAL GRESITA! Desi prietenul tau poate a vazut in filme ca se poate, fiind incepator nu are nici o sansa sa se controleze cum trebuie. Isi poate da drumul chiar inainte sa te penetreze sau in timpul penetrerii fara sa isi dea seama, si asa te trezesti insarcinata. Cel mai bine as fi sa folositi mereu prezervativ! ste pentru binele tau, mai ales a esti in perioada fertila, cand ramai insarciata 90% sau chiar100% in cazuri normale. happy Bafta!

| Leerix a răspuns:

CU prezervativ pe tot parcursul actului sexual!