| Ser9iu a întrebat:

Daca fac sex pentru prima data cu cineva fara prezervativ o pot lasa insarcinata? Suntem amandoi virgini si vrem sa o facem fara prezervativ credeti ca ar putea ramane gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este demonstrat medical ca riscul este maxim la primul contact sexual, fiindca emotia, durerea, noutatea pot declansa o ovulatie spontana. Nu inteleg de ec ati vrea sa o faceti fara prezervativ tinand cont ca asa va fi mai dureros pentru ea, ca analizele obligatorii in acest caz o sa va coste destul de mult si ca riscul de sarcina este maxim.

| cristi202 a răspuns:

Reiau ce spune si Lora, atit de scurt si totusi concis:
Experienta - Nu
Protectie - Nu
Sarcina - Daaa
Aveti sanse reale sa apara ceva cu ochisori, mai ales daca nici macar metoda calendarului nu o stiti. Daca nimeriti din plin in perioada fertila, aveti sanse reale sa fiti trei, nu doi.

| Dummi a răspuns:

Faceti sex fara prezervativ si dupa asta da-i sa ia o pilula de Escapel sau Levonorgestrel in primele 24h postcoital si te-ai scos. happy

Have fun!

Prezervativul protejeaza nu numai de sarcini nedorite ci si de infectii cu transmitere sexuala.

| Violent a răspuns:

Daca nu ejaculezi in interiorul vaginului nu ramine insarcinata...dar ca la primul contact sexual va curge un pic de singe din vaginul fetei ceea ce e normal.nu-ti promit ca o sa-ti placa primul contact sexual.Principal e sa nu ejaculezi in interiorul vaginului, si totul va fi ok.Succes. happy

| sagetator a răspuns:

In mod sigur o poti lasa insarcinata si in mod sigur o sa o lasi daca ejaculezi in interiorul vaginului. Se poate totusi sa aveti noroc daca stiti metoda calendarului. Dar nu risca...foloseste prezervativul.

| Alessio_8778 a răspuns:

Daca-ti dai drumu in ea ai cam 25% sanse sa o lasi gravida

| JaJe a răspuns:

Bineinteles! nu conteaza ca e prima data sau a 100a oara!

"Paza buna, trece primejdia rea! "

| oanalore a răspuns:

Folositi prezervativ pentru
prima data, si apoi daca avaeti o relati e stabila ea poate merge la ginecolog sa ii prescrie anticonceptionale.dar nu va jucati ca este fff nasol sa apara o sarcina nedorita, imi inchipui ca sunteti mici si nu e cazul sa va incarcati cu astfel de probleme. aveti grija ca sexul in afara de fun implica si responsabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ar putea sa ramana insarcinata, dar nu inteleg de ce vreti sa o faceti fara prezervativ ar trebui sa te gandesti bine inainte sa faci sex fara prezervativ pentru ca te risti mult mai ales cand faci sex cu o persoana necunoscuta, daca faci sex fara prezervativ o poti lasa insarcinata si poti sa iei boli care sunt foarte periculoase cum ar fi: HIV, HPV, VIRUSUL HEPATIC B, VIRUSUL HEPATIC C etc. Deci gandeste-te bine inainte sa faci sex fara prezervativ.

| iuddavali a răspuns:

Nu conteaza ca e prima data sau a 500-a oara. conteaza cum e folosit prezervativul sau metoda contraceptiva. http://stirist.com/poti-ramane-insarcinata-daca-faci-sex-cu-prezervativ/

fara prezervativ "te poti scapa" oricand. deja sunt destui copii nedoriti sau neplanificati.

| RDMaiu a răspuns:

Foloseste prezervativul pentru ca nu cred ca te vei putea controla prea bine la momentul respectiv. Am auzit pareri ca nu trebuie folosit prima oara, dar cred ca sunt nefondate, nu risca. Better safe then sorry happy

| CagulLa a răspuns:

Exista risc, deci fa-o atent! cand simti ca iti vine un pic sa te termini, incearca sa o scoti, nu o scoate inainte sa te termini ca exista riscul sa ramana gravida si de la lichidul acela pe care il avem noi baietii inainte de sperma...mai bine fii precaut si scoate-o inainte si asa nu o sa ai probleme!

| spawn_9673 a răspuns:

E posibil...incearca sa folosesti un prezervativ! E cel mai bine! Bafta!

| zFc a răspuns:

Da o poti lasha gravida deoare ce ca orice barcat in timpul actului sexual ejaculezi dar eu te sfatuiesc sa folosesti PREZERVATIV si sa consulti medicul gonecolog inainte da?

| asdr a răspuns:

Da se poate. si o spun din proprie experienta. este posibil si fara ejaculare asa ca nu va jucati cu lucrurile astea. nu va costa nimic daca va protejati!

| asdr a răspuns:

Sper sa ti cont de sfatul meu