| anonim_4396 a întrebat:

Eu si prietenele mele am inceput de ieri sa fumam.Am 15 ani si le-am spus lor ca nu vreau ca intre timp fumatul sa devina o dependenta dar ele au spus de ce mai traim pe pamint daca sa fuman nu, baut nu etc. Daca afla tatal meu ma omoara si in plus prietenul meu sa lasat de fumat pentru ca l-am rugat eu, acum daca ar afla ca am inceput sa fumez as iesi o proasta de aceea inainte sa ies cu el no sa fumez dar totusi... oricum vor afla ceilalti si am inteles ca e cam prost o fata sa fumeze. Voi baieti si fete ce parere aveti? sad

Răspuns Câştigător
| Naoa a răspuns:

Iarta-ma ca iti spus, dar prietenele tale sunt proaste straight face. Daca ele vor sa isi distruga viata, lasa-le. Din cate vad, tu nu esti incantata de aceasta idee si tin sa te felicit pentru gandirea care o ai la 15 ani. Eu te sfatuiesc sa nu te apuci. Iar daca chiar iti sunt prietene, te vor intelege. Prietenele mele fumeaza, iar eu nu. Si asta nu ne impiedica sa ne intelegem perfect!

13 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Parerea mea este ca prietene tale sunt inconstiente.
uite un fum asa ocazional nu omoara pe nimeni insa exista posibilitatea sa iti placa si sa vrei din ce in ce mai mult.
puneti urmatoarele intrebari si raspunde singura la ele:
de ce fumezi? cu ce te alegi ca sa zic asa?
dai o gramada de bani pe ele
nu sunt bune nici pentru sanatate
mai mirosi si urat.
lu fratemiu de la atata fumat i sau ingalbenit degetelewinking.
daca ele considera ca pe lumea asta traiesti ca sa fumezi si ca sa bei atunci eu le consider niste proaste. sorry, dar si un copil de 5 ani are mai multa minte ca ele. nu stiu daca ai auzit, dar ai vazut amy winehouse a murit din cauza drogurilor si bauturii. singura cu mana ei si'a facut-o.
as dori sa stiu si eu un singur motiv pentru care fumeaza o persoana.
ca e cool? nasol atunci... mi-e mila de acea pers.
parerea mea este ca ar trebui sa stai cat mai departe de acesteee "prietene".
un prieten adevarat nu te indeamna sa iti faci singur rau.

| XK a răspuns:

De ce sa te apuci de fumat!? Da, recunosc si eu fumam pana cu putin timp in urma...Dar te-ai gandit ca fumand asa ocazional vei ajunge la pachet zilnic, si tigarile s-au scumpit laughing preferi sa dai zilnic pe un pachet de tigari 12-13 ron, sau sa ii ai in plus pentru bunul tau plac?

| Jigsaw a răspuns:

Pentru mine nu exista un lucru ai urat la o fata decat sa fumeze.In special la o varsta asa de frageda.

| underground05 a răspuns:

Da asa ziceam si u inainte sa afle ai mei ca fumez,,ma omoara tata'' dar n, a fost asa bineinteles m, au certat a urmat o perioada in care nu ma mai intelegeam deloc cu ei dar a trecut si acum stiu ca fumez si nu mai zic nimic pentru ca sunt majora dar asta nu inseamna ca e bine sa fumezi.si daca nu vrei sa faci asta nu lasa anturajul sa te corupa.succes

| n?M? a răspuns:

Buna. De ce iti distrugi sanatatea doar de dragul lumii> Doar sa pari ca si prietenele tale?
Lsa-te de fumat cat mai repede!
Pana la urma v-or afla si parintii tai si iubitul tau pentru ca vei mirosi a tigari chiar daca nu fumezi inainte sa te vezi cu el.
Lasa-te de fumat sfatul meu!
Pa, pa.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Renunta la fumat!
http://culturism-alimentatie.eu/? tag=dezavantaje-tutunului-uitate aici si o sa vz u mai bine ce iti poate provoca tutunul!
Bft:*

| Adry05 a răspuns:

Buna, Dana!
Vad ca stii ca fumatul iti face rau. Daca fumatul ajunge o dependenta, exista riscul ca mai tarziu sa te imbolnavesti de cancer la plamani. Explica-le prietenelor tale acest risc, si spune-le cu ce dauneaza tutunul organismului lor:
http://culturism-alimentatie.eu/? tag=dezavantaje-tutunului
Daca tot nu le convingi, eu zic ca macar tu sa mai ai niste mandrie si sa te lasi. Prietenele tale mi se par niste materialiste, daca se gandesc ca viata e facuta doar pentru a fuma si a bea. Viata are si alte roluri, si e pacat sa ti-o scurtezi prin astfel de mijloace deloc sanatoase. Macar tu fi constienta, si lasa fumatul! E ok, sa incerci o data sa vezi cum e, din curiozitate. Dar nu continua, sa fumezi.

| sunset a răspuns:

Sa faci ce vreistraight face

| diclorofosfat a răspuns:

Eu cred ca prietenele tale nu au minte, nu te supara, dar oare traiesti ca sa fumezi si sa bei? te omori daca faci asta, cu fiecare tigara iti distrugi plamanii, si fii sigura ca o sa afle, si parintii si iubitul si o sa iasa foarte urat, mai bine renunta acum cit nu e dependent, si invata sa zici |NU|, un prieten adevarat niciodata n-o sa te impuna sa faci ceea ce tu nu vrei, si mai ales ceea ce iti dauneaza santatii

| Onutza14_4774 a răspuns:

Eu sincer cred ca cu tigarile iti distrugi viata si ar trebui sa le lasi in pake...
Nu asculta de pr tale pentru ca nu te invata la bine.ele nu iti vor binele daca tiau spus asta...
Ai intrata intr-un aturaj prost.
Parerea mea este ca ar trebui sa lasi tigarile pentru ca cu ele te distruge singura...

| IustinaC a răspuns:

Ms tuturor de raspunsuri...m-ati ajutat mult si am mai gasit si niste argumente ca sa le spun prietenelor mele. happy daca as putea v-s da funda la toti pup mare mersi :*

| DeathIncarnate a răspuns:

Cica de mai traim pe pamant daca nu fumam?rolling on the floor)lasale pe ele sa crape la 30de ani si tu sa traiesti bine mersi sanatoasa

| Diannne a răspuns:

Lasa`te pana nu e prea tarziu. Oricum, daca ajungi sa fii dependenta o sa iti para rau ca te`ai apucat. Nu conteaza ce vor prietenele tale, pana la urma tu ai propria personalitate.Dovedeste ca esti mai puternica si mai desteapta si nu iti distruge viata apucandu`te de fumat.