| Truster a întrebat:

Am o problema maresad
Hai sa incep cu inceputul, acum cateva saptamani nu mai stiu exact i-am spus mamei mele ca fumez si am discutat despre asta si m-a rugat din tot sufletul sa ma las si eu tin la ea foarte mult dar dependenta e mare. Si chiar ieri eram la un prieten si eram singuri si am inceput sa fumam si noi o tigara, pe cand telefonul fix al prietenului meu a inceput sa sune era mama trebuia sa ma duc acasa pentru ca trebuia sa mergem la ceva prieteni. Eu nu am stiut ca e urgenta si am stat pana mi-am fumat tigara si apoi am plecat de la el. De mirosit nu m-am agitat pentru ca in viata ei nu m-o mirosit. Si am ajuns acasa si m-a intrebat ca de ce am stat atat? Am fumat?
Si eu am zis Nu!
Ea a venit sa ma miroasa si m-a prins
Ma simt foarte prost fata de ea pentru ca tin la ea foarte mult si ma doare sufletul. Ea a spus ca nu mai am ce cauta afara... si sa nu indraznesc sa mai cer.
Ce as putea sa-i spun!
Va rog ajutati-ma, tin la ea foarte mult
Si si-a pierdut increderea in minesad

7 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Buna.Am fost dependenta de tigari, renuntam la multe lucruri pentru tigari, ma certam des cu ai mei, nu am vorbit cu mama 5 luni,nu primeam bani,ma imprumutam mereu, pana al urma am zis stop asa ceva nu se poate, am cumparat o tigare electonica si m-am lasat, acum nu mai fumez nici electonica.Mi-am cupmarat un spray de gura care iti ia pofta de tigare, se numeste Nicotan si se gaseste in farmacie la pret de 30 lei.Multa bafta

| piti77 a răspuns:

De cat timp esti fumator? iti este imposibil sa te lasi? pentru ca mama-i mama si stie ea ce stie si tine la sanatatea ta...in privinta supararii, stai fara grija, te va ierta, pentru ca te iubeste oricum, insa frumos ar fi sa-i recastigi increderea pas cu pas si primul, cel mai potrivit, ar fi sa renunti la tigari..pentru ca te va controla in continuare si oricat de precaut vei fi pe viitor tot te va prinde inca o data iar atunci pierde si mai mult increderea ei

| Truster explică (pentru piti77):

Fumez de 2 ani si am 14 ani happy

| piti77 a răspuns (pentru Truster):

Nu-i bine deloc...stiai ca la varsta ta fumatul iti poate opri dezvoltarea? sfatul meu (si sunt fumatoare) este sa te lasi cat mai poti..inlocuieste fumatul cu altceva care sa te pasioneze

| Truster explică (pentru piti77):

Da mersi de sfat, dar eu vreau sa stiu ce sa-i spun mamei mele ca sa ma iertesad
si sa isi recastige increderea in mine

| piti77 a răspuns (pentru Truster):

Pai eu ti-am mai spus ce sa faci...increderea nu se recastiga peste noapte..va trebui sa fac asta prin faptele tale viitoare.ce ai putea sa-i spui acum pe moment sa o mai indulcesti. poate ceva de genul "imi pare rau, mi-am dat seama ca-i o prostie, iti promit ca ma las de fumat si de data asta nu o sa te mai dezamagesc".dar chiar va trebui sa te tii de cuvant

| mariusmc a răspuns:

Depinde tu cati ani ai mai ai timp sa te lasi poate cu cat cresti cu atat te vor intelege mai mult nu ar trebui sa faci asa mare lucru din asta