| Psycho_4639 a întrebat:

Eu si prietenul meu avem de gand sa facem sex weekend-ul viitor, dar eu personal am foarte mari emotii.
Desi totul ar fi planificat perfect, (parintii mei sunt plecati in alt judet, el vine la mine acasa -parintii stiu-) mi-e frica sa nu fac vreo greseala. Niciunul dintre noi nu a mai facut-o vreodata.
Suntem impreuna de 2 ani... puteti va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi? Nu sunt interesata de sfaturi gen."ai grija sa nu ramai insarcinata", pentru ca amandoi stim foarte bine posibilele pericole si ce implica asta.
Dar suntem emotionati, e prima data si.cred ca oricine ar intelege.
Imi dati va rog niste sfaturi?

P. S.:Ne gandeam s-o facem pe intuneric.

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Neah, aia cu intunericul nu mi se pare o idee prea buna, dar na acum fiecaruia ii place intr-un fel, nu ma bag. insa e mai fain sa te uiti in ochii omului, sa te inveti cu corpul lui, plus ca pe bezna pot aparea momente ciudate. Mai bine va vedeti, doar sunteti de 2 ani, nu aveti de ce sa va fie rusine de corpurile voastre.
2: neaparat protectie, dar cred ca stii asta; sa nu faci planuri ca in filme ca nu e asa in viata reala. Luati-o usor, puteti incepe cu ceva petting, si lasati scenariile; ar trebui sa va descurcati din instinct.
Si iti spun sa nu ai asteptari uriase de la prima data ca de obicei e ciudatica (nu in sensul rau). Urmatoarele dati vor merita mai mult! Si nu va ganditi sa iasa totul perfect ca pierdeti esentialul; stiu ca suna a stereotip, dar lasati "valul" sa se ocupe. Sfat practic: incearca sa stai tu deasupra ca dictezi tu ritmul si daca e cumva sansa sa doara va durea cel mai putin asa; sa nu iti fie teama ca nu stii ce sa faci, ca instinctul lucreaza.
In rest, numai bine!

8 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Mai intai de toate, ce varsta aveti? Aveti macar 18 ani?

| catthshshshs a răspuns:

E destul de ok daca sunteti amandoi majori.
Trebuie sa stii cateva chestii inainte de a face asta:
1. fa asta numai daca esti sigura ca te iubeste si il iubeste ( cunosc fete care acum regreta pasul asta)
2. nu opta pentru varianta cu intunericul (suna aiurea dar este adevarat), tu poate vrei sa nu te vada el goala! guess what! o sa te vada sigur si in plus cand o faceti tot o sa puna mana pe tine; o sa te obisnuiesti cu asta curand si lasa timiditatea deoparte.
3. neaparat protejat, cu prezervativ
4. mare grija la igiena (un secret de care multe fete nu tin cont si se trezesc cu o infectie urinara dupa sex, este urinarea dupa actul sexual), am trait asta pe propria piele.
5. o atmosfera romantica e de preferat, cateva petale de trandafir, un pahar de ceva (poate fi si un suc bun), o muzica romantica, dansati intai ca sa va relaxati.
6. fii cat mai relaxata si nu fi incordata, s-ar putea sa simti o mica durere dar trece
7. discuta cu el despre acest moment si spune-i sa te ia incet

P. S. Eu stiu ce spun, la mine prima data a fost ceva de vis si sper sa iti fie bine si sa nu fie probleme!winking

| cretzufinish a răspuns:

Porniti incet, calm, cu o muzica lenta in surdina, pe intuneric, cu lumanarele si imbracati lejer. Nu trebuie sa fie ceva fortat. Daca se ajunge acolo de bine daca nu, pe data viitoare. Important sa fiti amandoi, relaxati, avand in vedere ca parintii nu sunt. Eventual poti pregati si ceva dulce pentru a parea apetisant. In rest, aveti grija cu protectia. Succes.

| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa nu te grabesti. crezi ca nu e timp pentru asa ceva sau curiozitatea. Eu nu am 18 ni 17 ani. am 50 si ca mama te sfatuiesc sa te mai gindesti. e bine ca acest moment sa fie cu cineva care [poate] iti va fi iubit pentru ceva vreme sau poate sot. e bine sa te darui unui om mai matur sa traiesti aceste clime asa cum trebuie. nu e cazi acum si nici nu acel baiat care vrea sa inceapa viata sex acum categoric Nu tu faci ce doresti ti am dat un sfat ca si parinte

| Gosh. a răspuns:

Eu in primul rand iti spun calm down.
Poate nu sunt in masura sa dau sfaturi, am doar 15 ani si nu am facut-o niciodata, dar iti spun sa te calmezi. Ce se poate intampla?
Din cate am inteles, va iubiti mult, nu? Si aveti incredere unul in celalalt. Deci nu cred ca ceva poate merge rau. Si oricum, nu te astepta sa fie cine stie ce.
Pur si simplu fa ce simti.

Si la PS-ul tau. da, e o idee buna cred.

| neynya_4078 a răspuns:

Protectia in primul rand si restul vine de la sine, daca va iubiti. Cu grija, atentie si multa iubire treci peste lucrurile dureroase. Emotii cred ca toti am avut la inceput happy, dar daca simti o "dragoste nebuna" pentru persoana de langa tine, treci peste ele happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa va descurcati si fara sfaturile noastre.De asta se cheama ca sint trairi sincere.

| Psycho_4639 explică:

Pentru Catty89 - eu am 18 el 17