| anemona112 a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem foarte diferiti, adica ceea ce ii place unuia, ii displace celuilalt(ma refer la muzica, haine, filme, etc). Pentru ca tin mult la el, am incercat sa ma schimb si am facut eforturi mari pentru el, cu toate astea el pare sa fie la fel de nemultumit ca inainte, mai mult decat atat, tot timpu gaseste (sa zicem asa) o fata pe care mi-o da exemplu. I-am spus intr-o zi ca m-am saturat si daca tot i plac altele sa ma lase pe mine in pace si sa isi faca o alta prietena, dar el mi-a zis ca tine la mine si ca i place mai mult de mine etc. NU STIU ce sa fac, ca sa-l fac pe el sa ma aprecieze mai mult, pentru ca inca sunt intr-o continua schimbare pentru el, si el se preface ca nici nu observa sad. CE sa fac? Ce as putea sa-i mai spun?

Răspuns Câştigător
| Dany_9065 a răspuns:

Bine i-ai zis ca "m-am saturat si daca tot i plac altele sa ma lase pe mine in pace si sa isi faca o alta prietena".Asa l-ai facut sa se gandeasca mai bine la relatia voastra.
Nemultumitului i se ia darul ...deci daca nu e multumit de tine cu ce rost mai stati impreuna? Posibil ca nu stie ce vrea?

Da ma gandesc ca alte persoane trag si cu dintii sa ramana impreuna din lucruri mai grave.Dar oricum cel mai bine noi stim ce vrem si noi luma decizii sa ne fie noua mai bine, ca doar o viata avem si nu putem sta langa o persoana doar de dragul lor.
Ar mai fi ceva...Cine nu vrea acea persoana perfecta din visele noastre? ...sa fie exact cum vrem noi, sa ne satisfaca toate dornitele happy.

Viata reala e cu totul alta si difera de visele noastre.De schimbat nu trebuie sa te schimbi pentru.nimeni asta e clar.
Deci ti-am dat de gandit,... vezi exact ce anume vrei de la partener, ce te multumeste si ce nu si apoi daca merita sa cauti pe altcineva.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nimic.Inceteaza sa te mai mulezi dupa gusturile lui,ce esti tu,plastilina? Ai gusturile tale,nu te mai constrange atata sa-i faci pe plac,fa ceea ce-ti place tie si invita-l sa incerce si gusturile tale, cel putin te simti si tu putin mai bine!
Nu mai incerca niciodata sa te schimbi TU, de dragul nimanui.Caracterul cameleonului nu a facut impresie niciodata,ai personalitatea ta,esti asa cum esti si cui ii place ii place, cui nu, mare paguba! Nu te mai calca singurica in picioare.Si nu accepta sa fii comparata, asa cum nici prietenul tau nu ar accepta sa-l compari...
Fii TU!

| mgtow a răspuns:

Spune-i ca el are o mentalitate de idiot si ca nu mai merge sa continuati, se vede ca nu sunteti compatibili asta e tot.

| justfreelove a răspuns:

ATENTIE! diferentele se atrag. Te-ai gandit vreodata ca el te place tocmai pentru ca nu esti ca el? Tu ii oferi o alta perspectiva a vietii si e normal sa iti ceara sa te schimbi, dar adanc in sufletul sau el vrea sa ramai neschimbata tocmai pentru ca tocmai diferentele tale l-au facut sa te placa initial.

| Plague a răspuns:

Nu ai ce sa ii spui. "asemanarile tin o relatie pe picioare, dar diferentele o fac interesanta". nici nu mai stiu ce filozof a spus-o, dar avea PERFECTA dreptate. schimbarea e buna, cand vine vorba de renuntatul la vicii, dar sa iti schimbi gusturile nu are niciun rost, si tot ce vei reusi e sa te termini psihic, si sa tragi si relatia in jos odata cu psihicul tau. fii tu insuti, el pentru tine te place, nu pentru ca semeni cu cele cu care te compara happy. multa bafta

| st3lu07 a răspuns:

Greseala ta porneste cu faptul ca te-ai schimbat pentru elmeu nu sunt de acord cu practica asta in sensul ca fiecare e unic in felul sau si trebuie acceptat exact asa cum este,evident tu te-ai gandit sa fie bine. Ce poti face in situatia asta? in primul rand sa vezi de unde pleaca problema,e posibil sa fie o problema de comunicare,e posibil ca lui sa-i placa doar niste parti ale tale si celalalte parti sa le gaseasca la alte fete,spre exemplu la tine gaseste frumusete+intelegere la o alta fata gaseste comunicare+distractie si in felul asta incearca sa faca un intreg. E bine sa ajungeti la un consens, sa stabiliti daca e bine sa ramaneti impreuna, daca aveti scopuri comune sau e doar o relatie de forma. Mult succes!

| vlady11 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa te placa asa cum esti... daca nu pa si la revedere