| alexandruanghel a întrebat:

Exista circumcizie la femei? Daca da, in ce consta aceasta operatie

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Indepartarea chirurgicala a himenului femeii se numeste HIMENOTOMIE, si se practica doar in cazul in care himenul are o constitutie foarte solida, este foarte groasa si lipsita de elasticitate si din acest motiv penetrarea vaginului este mult impiedicata sau practic imposibila. Indepartarea chirurgicala integral/totala a preputiului penisului se numeste CIRCUMCIZIE si se practica in anumite cazuri de fimoza, sau este practicata din motive religioase decatre evrei si unii musulmani. SanatatE!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se descriu 2 mari categorii de circumcizii, cu diferente semnificative in cadrul aceleiasi categorii pentru ca persoanele care efectueaza circumcizia au aptitudini si pregatire chirurgicala minime.

Prima categorie, cea mai putin mutilanta, presupune excizia unei parti sau a intreg clitorisului (clitoridectomie) cu sau fara excizia unui segment din labiile mici.
A 2-a categorie de circumcizii presupune in final suturarea orificiului vaginal extern dupa excizia clitorisului si a labiilor mici in intregime. Se lasa doar un orificiu prin care sa se elimine urina si menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Remodelarea vaginala sau vaginoplastia reprezinta o interventia chirurgicala prin care se readucerea diametrului lumenului vaginal la o dimensiune normal. Uneori din cauze ereditare, sau dupa o nastere ori din cauza deformatii in timp este posibil ca diametrul canalului vaginal sa se mareasca/largeasca excesiv, ceea ce este rezultatul faptului ca muschii vaginali isi pierd din rezistenta lor elastica. Printr-o astfel de interventie chirurgicala d vaginoplastie, se urmareste readucerea diametrului lumenului vaginal la o dimensiune normal (4-5 cm diametru). Prin vaginoplastie, vaginul este stramtat, iar capacitatea de contractie a muschilor acestuia este reabilitata. Daca este cazul, aceasta procedura de vaginoplastia poate fi completata si de alte procedee de reconstructie si remodelare a intregii parti externe adica a zovei vulvo-labiale. Deseori femeile care isi remodeleaza ''pasarica'', solicita/apeleaza si la alte interventii precum cele de micsorare a labiilor sau de reconstructie a himenului. Pentru a nu mai debita si alta imbecilitati, ar fi cazul sa citesti, sa inveti, sau pur si simplu sa te informezi.....corect. big grin

Răspuns utilizator avertizat