| Tamașciuc_Alina_1905 a întrebat:

Există fete nevirgine de la naștere?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Virginitatea se pierde la primul act sexual cu partener. Nu inainte, nici dupa. In momentul in care ai un act sexual, nu mai esti virgina, indiferent de starea himenului tau.
Deflorarea (ruperea himenului) de cele mai multe ori se intampla simultan dar nu e regula general valabila.
Membrana aia intr-adevar poate fi absenta inca de la nastere, se poate rupe de la sport sau te poti deflora prin masturbare.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul a fost considerat inca din cele mai vechi timpuri indicator al virginitatii feminine. Aceasta credinta are la baza pozitionarea himenului in deschiderea vaginului, care, in lipsa contactului sexual trebuia sa ramana intact.
In realitate insa, virginitatea defineste situatia in care o femeie nu a intretinut niciodata relatii sexuale. Exista cazburi de fete care se nasc fara himen.Sunt cazuri destul de rare la fel ca si cazul in care vaginul este acoperit de un himen neperforat. Himenul reprezinta un fragment de tesut, care inconjoara sau acopera partial intrarea in vagin.Desi exista femei care se nasc fara himen, majoritatea il prezinta, insa sub forme si dimensiuni diferite, cel mai comun fiind himenul in forma de semiluna.Acest tip de himen este cel mai frecvent intalnit si prezinta forma unei semilune, permitand trecerea fluxului menstrual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar sunt cazuri extrem de rare.

| Dancer12 a răspuns:

Nu,nu exista