| ralucaralucutza a întrebat:

Exista iubire adevarata?thinking cum e sa iubesti cu adevarat? va rog spuneti'mi si mie va roooooooooooog dau funda promit;-*ce simti cand iubesti cu adevarat?

Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

Iubirea adevarata e neconditionata. Il accepti pe cel de langa tine cu toate defectele si calitatile. Nu vine peste noapte sau peste luni, ci poate chiar peste ani. Ce simti cand iubesti cu adevarat? Te simti implinita, simti ca ai tot ce iti doresti, ca nu-ti lipseste nimic in viata si lucrul asta iti da o stare de bine, pofta de viata. Pun pariu ca esti adolescenta, altfel nu cred ca ai m-ai fi pus intrebarea asta, iar prin urmare, relatiile pe care le vei avea in perioada asta nu vor fi decat o initiere in arta iubirii neconditionate, adevarate. Tu acum experimentezi si de cele mai multe ori ai tendinta sa confunzi lucrurile. Nu te grabi, e timp pentru toate.

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce mult te grabesti...
Ce curioasa esti...
Au incercat scriitori,poeti,muzicieni sa descrie,sa prinda iubirea,s-o defineasca,s-o explice in melodii,in poeme, in romane, in opere intregi...si tot nu au reusit!
Iubire adevarata exista.
Si,cand ai s-o gasesti,vei intelege ca nu o poti explica,e mai mult decat vorbe,e mai mult decat sentimente,e mai mult decat orice!
E ca vantul,la fel de greu de prins si de pastrat, n-o poti vedea, o poti doar simti...

| mihaelaa18 a răspuns:

thinking binenteles ca exista dar dureaza pana noi o gasim.Pana gasim iubirea adevarata viata ne va supune la multe incercari si mai apoi sa ne gasim fiecare sufletul pereche.Cand iubesti esti cel mai fericit, cel mai implinit om.Simti ca numai ai nevoie de nimic doar de dragostea persoanei de langa tine si atat. Fluturasii care apar in stomac si inima care iti bate puternic atunci cand il vezi,ai vrea sa fie tot timpul langa tine,sa te sustina,sa te alinte,sa te incurajeze atunci cand iti este greu,sa te faca fericita cu adevarat,emotiile care apar atunci cand il intalnesti,fiorul primului sarut,cand ai vrea sa nu te mai desparti de el niciodata, cand adormi cu el in gand si te trezesti tot cu el in gand, toate acestea sunt semnele cand iubesti cu adevarat pe cinevahappy

| NatureSelf a răspuns:

Sa Iubesti adevarat ai nevoie de 5 criterii.
1.sinceritate
2.incredere
3.intelegere
4.seriozitate.
5.sentiment reciproc

| Ramo80 a răspuns:

Stii ce simti cand iubesti? Ca te lasi pe locul doi si pe primul loc pui persoana iubita. Ca totul se invarte in jurul ei, e ca un centru de univers! Ai o liniste sufleteasca si simti ca poti trece peste orice alaturi de cel iubit! Normal ca mai exista iubire adevarata si ce e anormal e ca vine atunci cand te astepti mai putin! happy Pupic!

| Ea12345 a răspuns:

Eu una iubesc cu adevarat pentru prima oara in viata.Sentimentul este minunat, simti ca plutesti.E foarte greu sa exprimi in cuvinte.
SI cred ca asta inseamna dragostea adevarata, sa te afli in imposibilitatea de a o descrie.

| Pyskiss a răspuns:

Exista! E frumos sa iubesti cu adevarat, dar e si o responsabilitate mare, sa nu fii ranit.Simti exact ce au spus toti. ca zbori si alte chestii e frumos.Depinde si pe cine o sa iubesti cu adevarat.Deci ai grija de cine o sa te indragostesti.Pentru ca eu am trait o experienta si am ales sa iubesc ce nu trebuiawinking

| Apollometheus a răspuns:

Iubirea nu are definitie, inceput sau sfarsit. Exista trei tipuri de iubire: eros - iubirea pentru partener(a), filia - iubirea pentru prieteni si agape - iubirea creatiei, pe care omul nu o poate simti. Eros, care banuiesc ca este categoria la care te referi, nu respecta criterii sau desrieri, ea este si cu siguranta, vei sti cand o vei simti. Uneori vine mai puternic, alteori mai slabut dar nu te gandi ca "daca nu simt ca as face orice pentru persoana cealalta, inseamna ca nu e iubire" - nu, fiecare simte iubirea altfel si sper ca tu o vei simti in cel mai frumos mod!

| foxsilver a răspuns:

Daca te va intreba cineva:" de ce il(o) iubesti?"iar tu vei raspunde:"nu stiu", atunci inseamna ca iubesti cu adevarat.
Daca te va intreba cineva:"ce iti place la el(ea)?"iar tu vei raspunde:"tot", atunci inseamna ca iubesti cu adevarat.
Un om nu il iubesti doar pentru ca are ochii albastri sau verzi.Nu il iubesti doar pentru ca se imbraca frumos sau e inalt si are parul frumos.NU.
Nu exista motive si nici criterii.Nici macar nu o poti defini.Ea doar se simte si atat.

| AndreiLTX a răspuns:

Da.exista.si e ceva de nedescris...simti ca poti sa faci orice.pentru cel/cea iubit/a...esti cel mai fericit om de pe pamant. poti chiar spune ca zboribig grin.bafta la iubitwinking

| ralucaralucutza explică:

kisskissMultumesc mult pentru toate raspunsurile sunt foarte bune toatekissva pop pe toti;-Hkisswavekiss

| Filofteia_Janette_1978 a răspuns:

un dor nebun si o durere imensa cand nu reusesti sa vezi persoana draga tie dar se mai poate intampla si sa suferi daca o vezi si nu o poti atinge sau nu puteti vb.