| LASERY a întrebat:

Există multe boli cu transmitere sexuala. Întrebarea mea este, aceste boli le poți lua doar prin sex, adică un partener virgin, care nu și a început viața sexuală, nu poate avea astfel de boli, nu?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate avea... se transmit si prin sange unele

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, daca mama lui, tatal lui a avut hiv si el e purtator de huv dar aceste cazuri sunt rare, in general luam hiv dupa ce facem sex

| corbulalbrosu a răspuns:

Bolile cu transmitere sexuala sau bolile venerice denumite generic BTS-uri, reprezinta infectii care pot fi transmise de catre o persoana infectata unei alte persoane sanatoase de regula, prin contact sexual (normal, oral sau anal) dar unele dintre aceste infectii pot fi transmise si pe alte cai. Printre mijloacele de transmitere ale acestor boli, altele/in afara de contactul sexual, transmiterea se poate realiza prin contactul cu zona infectata, prin folosirea sau contactul cu obiecte infectate (ace de seringa, seringi, lame, saliva, transfuzii sangvine, instrumentar medical incorect sterilizat, etc.) sau de la mama la fat inca din timpul dezvoltarii intrauterine cum ar fi : sifilisul, HIV/SIDA, virusi.

| mihai69 a răspuns:

Ba da, le poate avea și un virgin / o virgină. Nu se iau doar prin sex. Sau nu neapărat prin sex normal. Și spun asta pentru că sunt enorm de mulți tineri care cred că dacă fac sex anal sau oral ei / ele rămân de fapt virgini / virgine.
Nimic mai fals!

| Emilian65 a răspuns:

Fiind virgin, este posibil sa fie purtatorul/a unei boli sexuale.