| pogacel a întrebat:

Poti dezvolta boli cu transmitere sexuala daca nu ai un contact sexual?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru unele e suficient contactul cu sangele persoanei infectate, salivă și seringi infectate.

| mihai69 a răspuns:

Da; BTS nu se transmit doar prin contact sexual, adică prin atingerea directă a organelor genitale între ele, ci și prin contact cu suprafețe infectate, fluide corporale etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate, da. straight face Prin contact cu sânge sau alte fluide corporale ale unei persoane infectate.

| Willis a răspuns:

Aș zice că da. Chiar dacă nu are loc penetrare efectivă, în păsărică sau anus, dar este frecare pe piele, se pot lua hpv.
O boală de piele care dă mâncărime și se fac niște bășici mici. Dacă te scarpini la ele și atingi și alte părți ale pielii, poate apărea și acolo. Dacă nu tratezi și te speli pe mâini.
Aici e mai mult de spus.
Dar în mare cred că ai înțeles.

| AdrianBatfoi a răspuns:

Denumirea cestor boli este " transmitere sexuală" o dacă ce nu ai un act sexual nu poti lua boala