| BuUBBleS a întrebat:

Exista oare iubire adevarata? Sunt foarte curios.astept pareri

19 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

"poate"
Habar n-am. Nu stiu, sincer.

| CatMeadow a răspuns:

Ai o mama. tu ce crezi?

| RAY a răspuns:

Eu personal nu cred,eu cred ca toul se invarte in jurul baniilor vrei sex platesti,vrei un trening nike platesti,vrei apa plata platesti,totul se plateste asa si asa zisa iubire daca ai banii o cumperi,freud a descris cel mai bine prin faptul ca omul face ceva prin motivatie materiala,sexuala,emotionala etc sau facut multe experimente pe animale,oamenii au ajuns la acelasi concluzie,imitan, ne dorim ce au alti, si traim sa avem ce au alti mai ales masculu alfa sau femela beta, acuma ca o persoana poate iubi nu putem nega asta, intelegeti freud se refera la motivatie umana de a pune in aplicare constientul, inconstientul este condus de subconstient din pacate de aia daca o persoana gen maicata isi spune ca esti prost de doare la propiu mintea ta rationala nu accepta asta asa apare orgoliu si multe cazuri de gelozie etc putem filozofia o mie de ani si tot nu stim ce e dragostea dar intrebarea e unaa filozofa clar

| neutrino a răspuns:

Daca ne spui ce intelegi tu prin iubire adevarata, atunci ne va fi mai usor sa-ti raspundem. Daca o iubire exista, inseamna ca ea este adevarata, chiar daca nu este ceea ce noi asteptam de la ea.

| fuzzer a răspuns:

"Iubire adevarata"- imi pare un concept cam abstract. Ce-ti pot spune, pe o maniera total subiectiva, nu exista dragoste, doar senzatie de atasare. Mai ales in zilele noastre se aplica acest principiu, perfect.

| CatMeadow a răspuns (pentru fuzzer):

Esti subiectiv, cum ai spus. dar eu cred ca exista dragoste. de fapt nu cred. stiu happy

| fuzzer a răspuns (pentru CatMeadow):

Pari atat de convins/a, de acest fapt. Mai mult ca sigur ai vreun mascul sau vreo femela de care esti atasat/a, iar asta iti da impresia ca tu cunosti adevarata "dragoste", se va schimba lucru asta in timp, e demonstrat.

| BuUBBleS explică (pentru fuzzer):

Inca nu am intalnit o persoana pe care sa o iubesc in adevaratul sens al cuvantului.sunt baiat

| CatMeadow a răspuns (pentru fuzzer):

Nu e doar atasare si convietuire, sunt sentimente. si nu e un mascul sau o femela. nu suntem animale, suntem oameni. desi ..pana si animalele cunosc sentimentul de iubire neconditionata. si nu stiu de ce tie asa greu sa accepti principiul asta. avem sentimente... si nu spun ca acest lucru nu se va schimba, nu stiu. orice e posibil. dar din moment ce te gandesti la fericirea celuilalt, faci sacrificii doar ca sa fii cu el/ ea si ca cealalta persoana sa fie bine, vrei s-o/ sa -l faci sa zambeasca mereu si te simti in largul tau doar cand vorbesti cu acea persoana, doar cand esti cu ea, poti sa fi tu. nu e doar atasare. dar e adevarat sa stii. dragostea e ceva abstract, asa il numesc cei care nu il inteleg. ai nevoie de o inteligenta sufleteasca sa poti iubi. dar nu te condamn. am incercat doar sa iti schimb perspectiva. dar da poate ca maicata se simte doar atasata de tine. nu te cunosc. nu am de unde sa stiu.

| fuzzer a răspuns (pentru CatMeadow):

Atata timp cat nu judeci situatia data c-o ratiune limpede, degeaba insisti cu fraze ''o faci sa zambeasca si te simti in al 14-lea cer''. Ai mentionat si de dragostea materna, care e un sentiment de cu totul alta factura in comparatie cu iluziile adolescentine. Insa si unde exista dragoste materna sunt senzatii de atasare, din moment ce parintele actioneaza din instinct, el te creste, el te hraneste, de la un moment dat se inregistreaza actiunea in subconstient, si fara sa depuna mare efort te are mereu in gand.

N-ai cum sa-mi schimbi opinia deoarece eu judec situatiile de natura sentimentala cu mintea, iar tu le judeci cu inima.

Pace tie cititorule!

| CatMeadow a răspuns (pentru fuzzer):

Este bine sa fi precaut si sa gandesti la rece. dar nu iti poti nega nici sentimentele. sunt doar curioasa cum te exprimi cand esti fericit sau trist daca tu spui ca judeci situatile de natura sentimentala cu mintea. si eu ma refeream la dragoste in general nu doar la eros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu poate fi decat adevarata. Daca este falsa nu mai este iubire. Mai exact, atat timp cat suntem egotici, iubirea noastra nu este iubire. Este altceva ce seamna cu iubirea, dar nu este iubire. Poate fi atractie sexuala, poate fi mila, poate fi respect, poate fi nevoia de a proteja sau de a fi protejat, dar nu este iubire. Pe toate acestea, noi le numim iubire, dar ele nu sunt altceva decat reflexe limitate ale iubirii nelimitate. Iubire inseamna sa traiesti viata celui pe care il iubesti, "sa plangi-sa razi" o data cu el. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta ceva in schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea pentru mama, e cea mai adevarata. restul e ploaiee in vant. nu cred ca si cu banii poti cumpara asa ceva, parerea mea

| Radu1015 a răspuns:

Iubirea adevarata inseamna Dragostea adevarata, un om care nu iubeste ca are una nu stiu ce avere. Ci care ii iubeste sufletul si asa cum estee.

| VisionsofaGod a răspuns:

Daca vrei sa existe, da exista.

| AlinMarian95 a răspuns:

Da exista!

| pisicuta2001r a răspuns:

Da si nu

| ClaudiaClauuu a răspuns:

Nu, nu exista.

| esdrftgyhu a răspuns:

Daca nu ar exista, parintii nostri nu ar mai avea cate 30 de ani de casatorie si nu am mai vedea pe strada batranei tinandu-se de mana.