| colaboy1991 a întrebat:

Exista orgasm vaginal? Adica, care se obtine doar prin penetrare, fara stimularea clitorisului.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin stimularea clitorisului se poate obtine doar banalul orgasm clitoridian.
Dar, femeia poate avea 2 feluri de orgasme, unul clitoridian, prin stimularea directa a clitorisului cu mana, limba sau o jucarie si oragasmul vaginal, care se poate obtine in vagin, numai cu un penis dotat si cu indemanarea barbatului sau un falus artificial.
Un orgasm vaginal se obtine cu multa, foarte multa munca si indemanare din partea unui barbat. Aparent, doar 20% dintre barbati pot ajunge sa provoace orgasme vaginale adevarate, partial pentru ca nu au un penis atat de mare si gros incat sa atinga peretii vaginali, altii nu pot tine o partida sexuala mai mult timp, iar altii nu au habar de existenta lui.
Uneori femeia mimeaza orgasmul vaginal, pentru a nu-l dezamagii pe barbat, mai ales daca-l iubeste.

| mihai69 a răspuns:

Da. Dar se pare că o parte a tensiunii sexuale se datorează și stimulării indirecte a clitorisului, prin presiune și tracțiunea capișonului său în timpul penetrărilor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt femei care nu au orgasm clitoridian, dar au vaginal. Tot studiilor pe acest taram.

| Necunoscut112 a răspuns:

Orgasmul vaginal e floare rară.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Dap!

| ririsa a răspuns:

Da

| colaboy1991 explică (pentru ririsa):

Cum? Explica-mi, ca poate stii mai bine

| Deela a răspuns:

Conform studiilor cercetătorilor si publicației "Clinical Anatomy " am putea spune ca nu.