| RAY a întrebat:

Exista persoane frumoase da sau nu? Exista persoane urate da sau nu?

daca frumusetea e relativa nu exista frumusete, daca persoanele urate nu exista nimeni nu e urat deci toti sunt frumosi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci deducțiile unui copil de 5 ani.
"Daca e albă înseamnă ca nu e neagra,daca nu e neagra e albă,deci in concluzie mi-e foame"
Partea relativa e cea care nu se încadrează in extreme, dacă înțelegi ce vreau sa zic. Miss Univers o sa-ți para si tie, si mie, si oricui frumoasa, la fel cum ea https://goo.gl/images/dXEE9h o sa ți se para si mie, si tie, si oricui urâta.
Aici nu mai e vorba de relativitate.
In rest, ce vezi zi de zi, pers mai mult sau mai puțin obișnuite-ele pot fi catalogate drept urate sau frumoase in funcție de privitor.Desi si aici e mai mult de discutat.Frumusetea are niște caracteristici generale, prestabilite, putine ies din tipar.Relativitatea intervine de obicei in cadrul unei comparații, mie sa mi se para una mai frumoasa/mai puțin frumoasa ca alta.In rest,poate fi vorba de relativitate când este o femeie situată la mijloc pe scara frumuseții, ca sa zic asa.Ea poate fi încadrată si la - si la +.
Nu știu de ce îți dau tie explicații inutile, dar fie, merita o fapta buna, ultima pe anul asta happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Se numeste eroare congitiva, stiu ca e o eroare, ma bucur ca ai descoperit asta

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Un copil salbatic, crescut in jungla revine in lumea moderne ce standarde va avea el?
scrie o parere

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nicio Miss Univers nu mi s-a parut frumoasa. Sunt banale, au toate aceleasi trasaturi :)). Vad tot timpul pe strada fete mai frumoase decat toate miss-urile astea.

Apropo, Marilu Dobrescu vi se pare frumoasa?
https://www.youtube.com/watch?v=bvE9bqKTTGE

Si zic in video-uri, nu in pozele alea supereditate de pe Instagram. Mie mi se pare foarte ciudata chiar si machiata si photoshopata :)).

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Https://goo.gl/images/6QgX2x
Ți se pare banală? rolling on the floor
Asa-i, e plină strada de fotomodele, păcat că nu toți le vedem.
Are trăsături puternice, care ies in evidență. Urâtă nu e, dar nici frumoasă nu aș numi-o.Ciudată merge perfect.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar foarte banala. laughing)))))))

24 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Exista frumusete, dar a sufletului. Fizic, toti oamenii sunt dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, asa ca nu exista oameni urati fizic.
Dar, asa cum am spus, poti avea suflet frumos sau urat. Cand debordezi de bunatate, caldura, empatie etc., automat esti un om frumos in ochii oamenilor, sau cel putin ai oamenilor buni.

| RAY explică (pentru Plato):

Deci exista frumusete fizica? nu suntem la categoria religie, lasa sufletele

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Exista, o au toti oamenii. Oamenii sunt frumosi, sunt fapturi ale lui Dumnezeu. Oameni urati fizic nu, doar urati la suflet, ma iertati ca folosesc din nou cuvantul.
De cineva s-ar putea sa te indragosesti la un moment dat, intr-adevar. Explicatia e ca, desi toti sunt frumosi, persoana respectiva e reproducerea ideii tale de ideal, deci o vei vedea perfecta, nu doar frumoasa. Ma gandeam ca s-ar putea sa te intrebi de ce pe cineva vezi mai frumos decat pe altcineva. E o alta dovada a relativitatii frumusetii.

| RAY explică (pentru Plato):

Povesti

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Daca zici tu...

| Emma30555 a răspuns:

După standarde general valabile exista persoane mai frumoase ca altele. Dar frumusețea tine și de felul cum te aranjezi, fetele se mai machează, cum te îmbraci, are cumva legătură și cu personalitatea, devii mai frumos când ai o viata de om frumos ca să zic asa. Ca idee oamenii nu sunt urâți, decât dacă nu se îngrijesc, au anumite probleme

| RAY explică (pentru Emma30555):

Corect, hai sa vorbim despre standarde general valabile, ele sunt genetice sau culturale? de exemplu un copil salbatic, crescut in jungla revine in lumea moderne ce standarde va avea el? stim ca simetria este un standard de frumuste care apare si in natura si in matematica, se poate ca simetria sa insemne frumusete, dar am mai observat ceva sunt fete frumoase care ma atrag mai mult sau mai putin, desi nu frumusetea e relativa si ceea ce ne atrage este un mister

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca sunt și culturale. De exemplu în imperiul otoman, frumoase erau considerate fetele grase. Acum 100 de ani frumoase erau considerate femeile cu ten foarte deschis... Dar trăsăturile frumoase au contat mereu, adică cred ca sunt general valabile, genetice.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Pai sunt fete grasute frumoase, simetria fetei conteaza

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Depinde de gusturi normal, ideea e ca in imperiul otoman era un etalon de frumusete o fata mai grasa, in ziua de azi la un concurs de miss nu mai e deloc asa, s au schimbat un pic standardele

| RAY explică (pentru Emma30555):

Poate si specia noastra a evoluat, aceste schimbari au intrat in genele noastre, nu stiu

| Endoryus a răspuns:

Sunt multi urati. Asta e soarta. Aia urati ies cu cei urati. Eu sunt urat, tu esti, supa este, mada este. Syden e gay. Nevermore e cel mai urat! laughing

| RAY explică (pentru Endoryus):

Buni de pus ca sperietori de ciori

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Endoryus):

Ai uitat de mine

| Endoryus a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Gata echipa! Eu, Ray, supadeinteligentaemotionalademaimuta, Mada, Hecate (vad ca tot bantuie si ea pe aici ), Singuraticul. Syden tot gay ramane. Gable tot cel mai urat ramane. Mai revin la anul. Daca nu mor laughing

| RAY explică (pentru Endoryus):

Un copil salbatic, crescut in jungla revine in lumea moderne ce standarde va avea el?

intrebare valabila si pentru tine

| ForeverAlone97 a răspuns:

Bineînteles că există persoane frumoase, la fel cum există persoane urâte. Frumusețea nu e relativă, e universală. Chestile alea cu frumusețea nu contează o spun de obicei oamenii extrem de urâți, din frustrare și din invidie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusetea nu e relativã e infiptã. Cum ar putea sti o persoana ca e frumoasa sau urâtã daca nimeni nu ii spune? Sau functioneaza ca aia "Ba când iti spun 2-3 oameni ca esti prost du-te si culcãte" sa ai vise frumoase sau urâte.